Agrowłóknina (włóknina polipropylenowa) to materiał stosowany w ogrodnictwie, głównie w celu poprawy warunków wzrostu roślin oraz zabezpieczenia ich przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Agrowłókniny nie są szkodliwe dla gleby. Mają zdolność przepuszczania do podłoża wody oraz zastosowanych nawozów. Z powodzeniem można ją wykorzystać na tereny pagórkowate i skarpy. Na rynku istnieją agrowłókniny różniące się gramaturą i kolorem, w zależności, do czego są przeznaczone.
Agrowłókniny brązowe, zielone i czarne stosuje się do ściółkowania gleby. Takie podłoże sprawdzi się w przypadku uprawy truskawek, czy sałaty. Skutecznie zabezpieczy rośliny przed rozrastaniem się chwastów oraz przed szkodnikami. Taką agrowłókninę można wykorzystać również przy rabatach ozdobnych i podsypać ją dekoracyjnym żwirkiem lub korą.
Agrowłókniny białe stosuje się do okrywania roślin. Wiosną używa się lżejszej agrowłókniny, a zimą grubszej, która skutecznie zabezpieczy rośliny przed zimnym wiatrem oraz mroźną bezśnieżną zimą. Można ją rozłożyć już jesienią, gdy pojawiają się silniejsze przymrozki i pozostawić aż do wiosny.
Wiosną i jesienią agrowłóknina zabezpieczy rośliny przed przymrozkami oraz przyśpieszy wzrost roślin. Jesienią dodatkowo przedłuży okres wegetacyjny niektórych warzyw.
Po sezonie włókninę należy odpowiednio oczyścić, umyć, wysuszyć i złożyć. Najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, zabezpieczonym przed ewentualnymi gryzoniami. Dobrze przechowywana powinno posłużyć przez najbliższe sezony.