Astry chińskie są jedynymi z najładniejszych i najpopularniejszych kwiatów późnego lata i jesieni. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Chin, skąd w XVIII wieku zostały przywiezione do Europy, a konkretnie do Francji. Rośliny te charakteryzują się wzniesioną i rozgałęzioną łodygą. Na końcu każdego rozgałęzienia wyrasta kwiat. Astry chińskie kwitną na: fioletowo, niebiesko, czerwono, biało, żółto. Istnieje wśród nich wiele odmian różniących się wysokością oraz wielkością i kształtem koszyczka kwiatowego. Astry chińskie mogą mieć koszyczki pełne, półpełne i pojedyncze. Ze względu na kształt kwiatów, do najpopularniejszych zalicza się astry: piwoniowe, chryzantemowe i igiełkowe.
Biorąc pod uwagę wysokość rośliny, astry chińskie można podzielić na odmiany: wysokie (80-90 cm), średniowysokie (do 45 cm) oraz karłowe (do 25 cm). Koszyczki kwiatowe astrów osiągają wielkość od około 5 do 16 cm średnicy.
Uprawa astrów chińskich
Nasiona wysiewa się w marcu lub w kwietniu do inspektów lub na rozsadniki. Po 7-10 dniach powinny wykiełkować. Gdy już siewki wykształcą listki, należy je przepikować w rozstawie 4-6 cm. Do gruntu na stałe miejsce wysadzamy je w maju. Astry chińskie wymagają gleby wilgotnej i żyznej. Preferują stanowiska słoneczne. Kwitną od połowy lipca do przymrozków. Można je przesadzać nawet w okresie kwitnienia. Nasiona astrów chińskich zachowują zdolność kiełkowania przez 3-4 lata.
Odmiany karłowe należy wysadzać w odległości co 20-25 cm i w rozstawie 30×30 cm. Odmiany średniowysokie również wysadzamy w rozstawie 30×30 cm, a odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 30 cm. Odmiany wysokie natomiast należy wysadzać w odległości 30 cm w rzędzie i w rozstawie 40×40 cm.
Jeżeli chodzi o odmiany karłowe, to charakteryzują się one dużą odpornością na choroby grzybowe oraz są wytrzymałe na niekorzystne warunki pogodowe.
Astry chińskie są piękną ozdobą ogródków, kwietników. Można je sadzić na rabaty, obwódki. Niskie odmiany nadają się na balkony, tarasy. Odmiany średniowysokie i wysokie chętnie wykorzystuje się na kwiat cięty, a ich zaletą jest to, że po ścięciu długo utrzymują świeżość w wazonie.