Brokuły podobnie jak kalafiory tworzą wierzchołkowy kwiatostan zwany różą. Róże brokułów są zielone i osiągają wielkość około 8-15 cm. U kalafiora róże wyrastają z liści. W przypadku brokułów jest podobnie, z tą różnicą, że róże brokułów wyrastają znacznie wyżej niż u kalafiorów. Wykształcane są one na szczycie głównej łodygi oraz na bocznych pędach (róże boczne). Pomimo podobieństwa do kalafiorów, to jednak brokuły są znacznie mniej wymagające, jeżeli chodzi o warunki glebowe, ale powinno się je uprawiać na żyznych glebach.
Uprawa brokułów
W marcu można wysiewać nasiona brokułów do inspektów na wczesny zbiór. Gdy już wzejdą siewki, należy pikować je w rozstawie 6×6 cm. Wprost do gruntu wysadza się je w drugiej połowie kwietnia i na początku maja w rozstawie 50×50 cm. Brokuły można uprawiać również jako poplon na zbiór jesienny. Wówczas należy wysiać je w maju na rozsadnik, a najpóźniej do połowy lipca wysadzić je na stałe miejsce do gruntu. Róże brokułów wycina się wraz z kawałkiem pędu o długości 15-25 cm, zanim zaczną rozwijać się pąki. Mniejsze róże boczne również nadają się do spożycia.
Jakie wartości odżywcze ma brokuł?
Brokuły posiadają cenne właściwości zdrowotne. Zawierają sulforafan – substancję, która ma silne właściwości przeciwnowotworowe oraz korzystnie działa na wzrok, chroniąc go przed działaniem promieni ultrafioletowych. Brokuły są bogate w: wapń, potas, żelazo, magnez chrom, kwas foliowy. Zawierają witaminy: C, A, B, PP. Gotowane na parze będą smacznym i zdrowym dodatkiem do obiadu. Można z nich przyrządzić również zupy typu krem lub wegetariańskie kotlety.
Uprawa współrzędna – dobre towarzystwo dla brokułów to: bób, groch, kalafior, kalarepa, cebula, bazylia.