Burak ćwikłowy jest jednym z podstawowych warzyw spożywanych w porze jesiennej i zimowej. Nic dziwnego, że chętnie gości na naszych stołach, gdyż jego wartości odżywcze są nieocenione. Burak ćwikłowy zawiera witaminy z grupy B, witaminę A i C, oraz potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Odkwasza organizm, jest lekkostrawny, wspomaga przemianę materii. Może być spożywany przez osoby o wrażliwym układzie trawiennym. Wzmacnia układ immunologiczny, usprawnia pracę wątroby, zwalcza zgagę i zaparcia. Młode liście buraków jako botwinę wykorzystuje się do zup, sałatek i dań obiadowych.
Surowe buraki mają więcej właściwości niż gotowane, dlatego też tak popularne są soki z buraków. Przede wszystkim mają one działanie krwiotwórcze. Są naturalnym lekiem na niedokrwistość i szczególnie zalecane przy anemii oraz ogólnym osłabieniu.
Charakterystyka niektórych gatunków buraka ćwikłowego
Burak ćwikłowy Egipski — uprawiany na wczesny zbiór. Odmiana o barwie czerwono-malinowej z wyraźnymi pierścieniami na przekroju i ze spłaszczonym korzeniem. Dobrze przechowuje się również zimą.
Burak ćwikłowy Okrągły ciemnoczerwony — uprawiany na wczesny zbiór. Dobrze przechowuje się także zimą. Ma barwę ciemno – wiśniową, na przekroju słabo widoczne pierścienie oraz korzeń zaokrąglony w górnej części rośliny, a na dole wydłużony.
Burak ćwikłowy Detroit – odmiana na przechowywanie zimowe. Barwa ciemnoczerwona, słabo widoczne pierścienie, korzeń kulisty.
Uprawa buraka ćwikłowego
Buraki ćwikłowe dają największe zbiory w latach, w których jest dużo opadów i dosyć chłodno. Choć na samym początku wzrostu są dosyć wrażliwe na niskie temperatury. Gleba pod uprawę buraków ćwikłowych powinna być zasobna w składniki pokarmowe. Nasiona wysiewa się do gruntu w terminie od połowy kwietnia do połowy czerwca. Kiełkują dopiero w temperaturze 8°C. Gdy rośliny trochę podrosną, należy je poprzerywać, tak aby odstęp pomiędzy nimi wynosił około 2 cm. Regularnie w ciągu lata należy wyrywać większe rośliny do bieżącego spożycia. Natomiast te pozostawione, będą rosły do jesieni, a już od końca września będzie można zbierać na przechowanie. Buraki przeznaczone na przechowanie powinno się oberwać z liści.
Uprawa współrzędna – dobre towarzystwo dla buraka ćwikłowego to: cebula, sałata, ogórki, rzodkiewka, kalarepa, koper ogrodowy.