Ta niezwykle oryginalna bylina swoją nazwę zawdzięcza zwisającym kwiatostanom w kształcie serc. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Wyrasta na wysokość do 80 cm, tworzy rozległe kępy. Posiada pierzaste liście oraz biało-różowe kwiatostany o wielkości około 3 cm. „Serduszka” zwisają na gronach, w taki sposób, że każdy z nich jest wyeksponowany.
Wymagania serduszki okazałej
Rośliny te preferują stanowisko zacienione i gleby próchniczno-piaszczyste. Dobrze rosną na lekko wilgotnym podłożu. Serduszka jest odporna na mróz i wiosenne przymrozki.
Charakterystyczną cechą tej rośliny jest to, że po kwitnieniu zamiera. Jej liście naturalnie usychają, a po kilku tygodniach wręcz nie ma po niej śladu. Na początku lipca dobrze jest ściąć pozostawione uschnięte części serduszki. Mając na uwadze to, że miejsce, w którym rosła serduszka pozostanie latem puste, warto tak rozplanować rabatę, by tę przestrzeń wypełnić. Można posadzić w jej pobliżu rośliny, które szybko się rozrosną i zakryją usychające serduszki. Należy wybrać takie okazy, które mają te same wymagania.
Rozmnażanie serduszki okazałej
Najprościej rozmnożyć tę roślinę przez podział, który jest najskuteczniejszym sposobem rozmnażania. Można go wykonywać co kilka lat. Po zakończeniu kwitnienia lub wczesną wiosną należy rozdzielić kępę na 2-3 części. Trzeba robić to ostrożne, tak by nie uszkodzić kruchych korzeni. Roślinę tę można rozmnażać również poprzez sadzonkowanie pędów bocznych lub z siewu nasion. Choć wysiewanie nasion jest najmniej skutecznym sposobem.
Zastosowanie
Serduszka okazała pięknie prezentuje się w półcienistych zakamarkach ogrodu. Można ją obsadzać pod drzewami, czy w cieniu krzewów. Nadaje się do pojemników jako ozdoba zacienionych balkonów i tarasów. Co ciekawe jest dosyć trwała jako kwiat cięty i długo zachowuje świeżość w wazonie.