Chrzan pospolity(Armoracia rusticana) należy do roślin z rodziny kapustowatych. Osiąga wysokość około 1,5 m. Posiada duże liście, które mogą mieć nawet 1m długości. Chrzan kwitnie w maju oraz w czerwcu. W tym okresie pojawiają się na jego wierzchołkach pędów, drobne, białe kwiaty.
Roślina ta lubi stanowiska zacienione i wilgotne. Można ją spotkać na polach uprawnych, przy drogach, w zaroślach. Również jest chętnie uprawiana w przydomowych ogródkach. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w próchnicę.
Liście chrzanu można ususzyć. W tym celu zbiera się je wiosną lub wczesnym latem. Do ususzenia należy wybierać jedynie zdrowe liście. Pod koniec października, gdy liście chrzanu zaczynają żółknąć, wykopuje się również jego korzeń.
Chrzan jest silnym antyoksydantem. Pobudza wydzielanie soków pokarmowych, jest pomocniczy w leczeniu infekcji układu moczowego. Można go stosować zewnętrznie w postaci okładów na nerwobóle, bóle mięśni, gdyż poprawia ukrwienie i dodatkowo rozgrzewa.
Korzeń chrzanu oraz liście są wykorzystywane w ziołolecznictwie, a preparaty z nich przygotowane stosuje się do usprawnienia pracy układu pokarmowego, poprawy odporności oraz na różne infekcje. Chrzan jest również stosowany w przemyśle kosmetycznym do produkcji toników, które usuwają przebarwienia skórne. W przemyśle spożywczym chrzan ma zastosowanie jako dodatek do musztard, majonezów, sosów, konserw. Stosuje się go również do konserwowania mięsa oraz do kiszonek. W kuchni używa się go jako przyprawę i dodaje się do jajek, wędlin, sosów, zup.
Choć chrzan ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, to jednak nie wszyscy powinni go spożywać. Na pewno nie jest wskazany osobom z chorobami wrzodowymi, problemami z nerkami i wątrobą. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli nie ma się żadnej z powyższych dolegliwości, to mimo wszystko spożywanie chrzanu w nadmiarze może działać drażniąco na układ pokarmowy.
Chrzan w ogrodzie
Z chrzanu można zrobić gnojówkę, która działa zapobiegawczo na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Do jej zrobienia należy przygotować 500 g świeżych liści i zalać je 10 l wody.
W tym sezonie wreszcie posadzę sporo chrzanu u siebie. Być może uda mi się go uprawiać 🙂