Kompostowanie jest naturalną metodą na uzyskanie wysokiej jakości nawozu w wyniku rozkładu materiałów organicznych uzyskiwanych z ogrodu i z domu. W wyniku działalności mikroorganizmów glebowych materiał ten będzie się rozkładał i wytworzy cenną próchnicę. Zwłaszcza w ekologicznym ogrodzie taki naturalny nawóz to skarb.
Co wrzucamy do kompostownika?
Resztki roślinne zebrane z ogródka, ale jeden warunek, czyli muszą być zdrowe. Te, które zostały porażone chorobą, nie nadają się na kompost i należy je zniszczyć. Kompostować można również: liście, trawę, gałęzie, słomę, tekturę falistą, kartonowe opakowania, obornik zwierzęcy, włosy i sierść, gazety, resztki z kuchni np. obierki z warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, skorupki z jajek, suchy chleb.
Jak kompostować?
Miejsce przeznaczone do kompostowania materiałów powinno mieć zapewniony dostęp powietrza, bo tylko wtedy będą zachodziły procesy rozkładu. Wrzucając materiał organiczny np. do wykopanego dołu, dopływ powietrza będzie utrudniony w związku z czym może on gnić. Wybierając np. gotowy pojemnik na kompost, należy zwrócić uwagę na to, żeby nie był zamknięty ze wszystkich stron. Łatwo można samemu wyznaczyć miejsce na kompost, wykorzystując np. gałęzie, drewno, czy siatki.
Ważne jest również, aby pryzma kompostowa miała styczność z ziemią, żeby organizmy glebowe miały dostęp do kompostowanego materiału. Warto wygospodarować miejsce na kompost niedaleko grządek, aby usuwając materiał organiczny z ogródka, nie trzeba było daleko iść, żeby go wyrzucić. Najlepiej wybrać miejsce zacienione i osłonięte od wiatru.
Najniżej kładziemy najgrubszy materiał, a drobniejszy na wierzchu.
Natomiast im bardziej materiał będzie rozdrobniony, tym proces przetworzenia będzie szybszy. Trzeba pamiętać, że mikroorganizmy potrzebują wilgoci, dlatego też nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia kompostu. Z kolei zbyt duża wilgotność pryzmy kompostowej również nie jest wskazana.
Na sam wierzch gotowego stosu można położyć warstwę słomy, liści i siana.