Choć dopiero co skończyły się święta, a wystrojone choinki nadal są piękną ozdobą domów, to już niedługo wiele żywych drzewek może nie wyglądać tak atrakcyjnie i będzie trzeba pozbyć się ich. Tutaj nasuwa się pytanie, co zrobić z taką choinką? Jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce, to można je posadzić w ogrodzie, na działce. Bo raczej w takim celu jest przeważnie kupowana.
Niestety zdarza się też tak, że pomimo zakupionego drzewka doniczkowego nie będzie się dało go posadzić. Główną przyczyną jest to, że już na etapie wykopywania choinki ze szkółki, a raczej w wyniku nieprawidłowego sposobu wykopywania jej, może ona mieć uszkodzone boczne korzenie lub też może być pozbawiona całej masy korzeniowej.
Mając jednak drzewko doniczkowe, zawsze warto spróbować je posadzić, bo a nuż się przyjmie. Najlepiej nie wystawiać od razu drzewka na zewnątrz tylko stopniowo je zahartować. Jeśli od razu z ciepłego mieszkania wystawimy choinkę na balkon lub na podwórko, to taka nagła zmiana temperatury może wywołać w niej stres termiczny, w wyniku którego drzewko zacznie tracić igły, lub też roślina może zacząć powoli zamierać. Lepiej wcześniej umieścić ją np. w korytarzu, piwnicy, w miejscu, gdzie będzie jeszcze stała temperatura dodatnia.
Później wystawiając takie drzewko na zewnątrz, trzeba pamiętać o tym, żeby je podlewać, ponieważ nawet zimą iglaki potrzebują wody. Natomiast gdy na zewnątrz jest mróz, nie można dopuścić do tego, żeby woda w donicy zamarzła, dlatego donicę należy zabezpieczyć np. obłożyć kartonami, materiałem, gazetami, czy słomą.
Co w przypadku gdy nie kupiliśmy choinki w doniczce? Co z nią zrobić?
Choć najprostszym rozwiązaniem wydaje się wyrzucenie jej na śmietnik, to jednak istnieje przynajmniej kilka sposobów, aby ją powtórnie wykorzystać.
1) Kompostowanie
Przeznaczając choinkę na kompost, uzyskamy za jakiś czas cenną materię organiczną i wartościowy nawóz. Choć wiadome jest, że szpilki iglaków mają niskie pH, to jednak jedna choinka wyrzucona do kompostownika nie wpłynie znacząco na zakwaszenie kompostu. Oczywiście choinkę należy wcześniej rozdrobnić. Pryzmę kompostową należy przerzucać co kilka tygodni lub wymieszać, tak by cały materiał uległ rozkładowi. Przerobiony kompost będzie ciemnobrązowy i sypki. W takiej postaci nadaje się już do zużycia na grządki i do sadzenia roślin.
2) Spalanie choinki
Po spaleniu choinki uzyskuje się popiół drzewny, który można wykorzystać jako cenny nawóz.
3) Wykorzystanie gałązek jako podpórki
Późną wiosną i latem można wykorzystać gałęzie jako tyczki, podpórki dla kwitnących wysokich kwiatów.
4) Domek dla owadów
Z igieł i gałązek pociętych w drobne elementy można usypać kopczyki, w których schronienie znajdą niektóre owady. Pozostawione nawet w całości gałązki choinki na podwórku zapewnią schronienie niewielkim pożytecznym zwierzętom.
5) Ściółka dla roślin kwasolubnych takich jak np. borówki czy azalie.
6) Zabezpieczenie grządek i rabat poprzez obłożenie je iglastymi gałązkami.
A jakie są Wasze pomysły na recykling poświątecznych choinek?