Czarnuszka jest miododajną rośliną jednoroczną o pełnych kwiatach (średnica 2-3 cm) barwy różowej, białej lub niebieskiej. Jej liście są pierzaste, a łodyga rozgałęziona. Pochodzi z Europy Południowej i Azji. Najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej. Wymaga słonecznego stanowiska. Jest łatwa w uprawie. Roślina ta osiąga wysokość 20-50 cm. Do gruntu wysiewamy ją w kwietniu w odległości co 10-15 cm. Nasiona kiełkują po dwóch tygodniach od wysiania. Czarnuszka kwitnie od maja do września. Jesienią pojawiają się u niej owoce złożone ze zrośniętych ze sobą mieszków. Roślina ta wykorzystywana jest na kwiat cięty. W wazonie utrzymuje się przez 5-6 dni. Istnieje około 20 gatunków czarnuszki.
Najpopularniejszymi gatunkami są czarnuszka damasceńska i czarnuszka siewna. Nie dość, że są bardzo dekoracyjne, to oprócz tego mają właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim są nasiona czarnuszki, które zbiera się wczesną jesienią po przekwitnięciu kwiatów, gdy ich mieszki staną się brunatne. Nasiona są bogate w witaminy i minerały. Z nasion czarnuszki wytwarza się również olej, który można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Stosowany wewnętrznie jest skutecznym środkiem na pasożyty. Stosowany zewnętrznie nawilża skórę, wspomaga walkę z trądzikiem, wzmacnia zniszczone włosy. Ma również działanie przeciwbólowe oraz można go używać do masażu.
Właściwości czarnuszki
Czarnuszka ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. Zwiększa odporność organizmu i łagodzi alergie. Obniża ciśnienie krwi oraz zapobiega anemii, ponieważ podnosi poziom erytrocytów i hemoglobiny. Ogólnie oczyszcza organizm z toksyn. Oprócz tego roślina ta ma działanie antydepresyjne, pozytywnie wpływa na samopoczucie. W kosmetyce jest składnikiem kremów, balsamów, mydeł. W kuchni znalazła zastosowanie jako przyprawa o ostrym, korzennym smaku. Zmielonymi nasionkami można posypywać do smaku dania obiadowe sałatki, twarożki, kanapki.