Ogród kwiatowy
Pielęgnujemy rośliny ozdobne
Regularnie nawadniamy rośliny w ogrodzie. Najlepiej podlewać je wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Szczególnie nawodnienie jest istotne dla świeżo posadzonych roślinach. Jeżeli chodzi o wilgotność podłoża, to wysokimi wymaganiami charakteryzują się mieczyki, dalie i tawułki. Możemy również zastosować ściółkowanie, aby ograniczyć straty wody w wyniku parowania. W przypadku: bylin, mieczyków, dalii, róż jest to dobry sposób na dłuższe zachowanie wilgotności gleby. Oprócz podlewania wyrywamy chwasty, aby nie zabierały wody i substancji odżywczych rosnącym w ich otoczeniu roślinom ozdobnym. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Jeśli roślina zawiąże nasiona, oznacza to, że już zakończyła swój cykl wegetacyjny. Usuwając zwiędły kwiatostan, możemy pobudzić roślinę do ponownego zakwitnięcia i wydania nasion. W razie potrzeby nawozimy kwietne rabaty, róże.
Wykopujemy cebule tulipanów
Czynność tą wykonujemy pod koniec miesiąca. W czerwcu wykopujemy cebule tulipanów z lżejszych gleb, natomiast z tych zwięzłych, gliniastych dopiero w lipcu. Rośliny, które należy już wykopać, powinny mieć w połowie żółte liście, a na cebulach brązową łuskę. Najpierw wykopujemy odmiany wczesne i w dalszej kolejności te późniejsze. Po wykopaniu czyścimy cebule i suszymy je w 25-30°C. Wykopane cebule należy ułożyć w suchym pomieszczeniu, w skrzynkach lub pojemnikach z dala od słońca i wilgoci. Cebule tulipanów wykopujemy corocznie, jeśli pozostawimy je na kolejny rok w ziemi, to będą się zagęszczać. Z jednej cebuli powstaną 3-4 nowe, co znacznie pogorszy ich warunki do wzrostu, ze względu na ograniczoną ilość wody i składników pokarmowych. W konsekwencji za kilka lat mogą przestać w ogóle kwitnąć.
Wysiewamy rośliny dwuletnie i sadzimy do gruntu jednoroczne rośliny kwitnące
W tym miesiącu wysiewamy rośliny dwuletnie takie jak: naparstnice, malwy, dzwonki, niezapominajki. Należy je wysiać na rozsadę lub od razu na miejsce stałe do gruntu.
Pielęgnujemy żywopłot
W czerwcu jest dobry czas na przycinanie i formowanie żywopłotu. W tym miesiącu możemy przyciąć bukszpan.
Wysiewamy byliny
Wysiewamy na rozsadnik byliny: złocień, łyszczec, goździk pierzasty, łubin. W czerwcu możemy dzielić byliny, które przekwitły np. aster alpejski, pierwiosnek; oraz później kwitnące gatunki np. krwawnik kichawiec, czyściec wełnisty, rozchodnik wspaniały. Gdy już podzielimy rośliny i powysadzamy, należy je cieniować i często zraszać. Niskie byliny takie jak macierzanka czy rozchodnik, łatwiej znoszą dzielenie.
Ścinamy piwonie i kosaćce
Ścinamy piwonię, gdy zaczyna się rozwijać. Kwiaty należy ścinać tak, aby zostawić 1-3 liście na pędzie. Dzięki tym zostawionym listkom roślina będzie w kolejnym sezonie bujnie rosła. Jeśli nie zetniemy kwiatów, to po przekwitnięciu należy zebrać wszystkie płatki, aby nie zostały zainfekowane przez pleśń. Usunąć należy także torebki nasienne, aby nie osłabiały rośliny. Kwiatostany kosaćców należy ścinać w pąkach. Pędy tniemy nad liściem. Usuwamy oczywiście zwiędnięte kwiaty z kwiatostanów oraz te przekwitające, gdyż łatwo chłoną wodę. Jeśli je zostawimy, to będą oblepiać pozostałe pąki i mogą przeszkodzić im w rozwoju.
Warzywnik
Wysiewamy i wysadzamy warzywa
Późne kapusty wysadzamy na stałe miejsca do połowy czerwca, a do końca miesiąca wysadzamy odmiany średnio późne. Sadzimy selery korzeniowe i naciowe. Możemy ponownie wysiać kalafiora, fasolę szparagową, jarmuż i pietruszkę naciową na zbiór jesienny. Do połowy miesiąca należy wysadzić do ziemi rozsadę selerów naciowych i korzeniowych. Przerzedzamy rzędy pietruszki, marchwi i buraków z majowego siewu. Z pietruszki obrywamy liście, zaczynając od tych najstarszych, dzięki temu roślina będzie kontynuowała wzrost i będzie plonowała przez cały okres wegetacji. Sadzimy rozsadę kalarepy i brokułów. Na początku czerwca można jeszcze wysiewać buraki na przechowywanie. Te z siewu majowego regularnie przerywamy. Jeśli w maju nie posadziliśmy do gruntu papryki, to można to zrobić na początku miesiąca. W razie chłodnych nocy należałoby jeszcze okrywać je na noc. Wysiewamy późne odmiany marchwi oraz ogórki gruntowe, sałatkowe lub kwaszeniaki na późniejszy zbiór. Przerywamy ogórki, pozostawiając je w rzędzie co 10-15 cm.
Zbieramy warzywa
Kalafior
Wczesne kalafiory zbieramy już w pierwszej połowie miesiąca. W miarę dorastania róż staramy się je wycinać, ponieważ niewycięte mogą zacząć żółknąć i się rozsypywać. Róże później wysadzanych kalafiorów należy chronić przed światłem. Można to zrobić np. poprzez wiązanie nad nimi liści. Jeśli ich nie zabezpieczymy w taki czy inny sposób, to mogą zżółknieć lub zbrązowieć. Liście można związać sznurkiem lub też ściągnąć gumką.
Groch
w czerwcu zaczynamy zbierać groch. Groch cukrowy zbieramy, gdy strąki są już w pełni wyrośnięte, lecz nasiona są jeszcze małe i miękkie. Spożywa się całe strąki z nasionami.
Fasola szparagowa
Fasolę z siewu kwietniowego zbieramy co kilka dni do bieżącego spożycia. W czerwcu możemy ją wysiewać co 10-14 dni, co przedłuży jej zbiory. Siew w pierwszej połowie czerwca daje wysokie i dobre plony, natomiast siew w drugiej połowie miesiąc daje już plony niższe.
Ogórek
Zbieramy ogórki z inspektu. Owoce należy delikatnie odcinać nożem, tak aby nie przewrócić pędów, ani nie odrywać ich od ziemi, gdyż może to zaszkodzić dalszemu plonowaniu.
Bób
Zbieramy wcześnie posadzony bób. Aby przyśpieszyć przyrost strąków, możemy usunąć z rośliny ulistnione wierzchołki. Przy okazji pozbędziemy się mszyc, które właśnie te części roślin atakują.
Zbierać możemy już dojrzałe cukinie, patisony i kabaczki. Na bieżąco zbieramy sałatę, a pod koniec miesiąca wczesne kapusty i rzodkiewkę. W czerwcu już nie wysiewamy rzodkiewki, ponieważ zaczyna wybijać w pędy kwiatowe. Zbieramy marchew. Nasiona marchwi możemy wysiewać przez cały miesiąc. Zbieramy cebulę z dymki ze szczypiorem. Zbieramy szczypior i regularnie przycinamy pędy kwiatostanowe. Pilnujemy, aby szczypior nie zarósł perzem.
Pielęgnujemy pomidory
Oczyszczamy i podcinamy pomidory, tak aby ograniczyć rozwój organów wegetatywnych, a uzyskać więcej dorodnych owoców. Usuwamy boczne pędy pomidorów, które wyrastają z liści. Formujemy w ten sposób 1,2 lub 3 pędy, resztę pędów usuwamy. Odmiany wysokie prowadzimy na 1,2 lub 3 pędy. Nie usuwamy bocznych pędów u odmian karłowych i półkarłowych.
Sad
Pielęgnujemy drzewa owocowe i krzewy
Czerwiec jest miesiącem bardzo intensywnego wzrostu drzew oraz krzewów owocowych. Należy więc w razie potrzeby nawozić je oraz zapewnić glebie odpowiednią wilgotność. Zwłaszcza zadbać trzeba o te młode drzewka i krzewy, aby ich podłoże było wystarczająco nawodnione.
W tym miesiącu aktywne są szkodnik, dlatego należy robić co jakiś czas przegląd sadu i usuwać nieproszonych gości. W przypadku porażenia pędów drzew przez mączniaka, zaatakowane pędy należy wyciąć.
Jabłonie mogą zrzucać w tym miesiącu nadmiar zawiązków owoców tzw. opad świętojański. Jeśli zatem na drzewach jest zbyt dużo owoców, to należy je przerzedzać. U drzewek owocowych wycinamy chore pędy. U porzeczek wycinamy zasychające pędy, które zostały zaatakowane przez przeziernika porzeczkowca. Chore pędy należy spalić. Wokół krzewów i drzew owocowych odchwaszczamy glebę. Możemy też wokół nich rozłożyć ściółkę ze skoszonej trawy, w celu zatrzymania wilgoci. Dodatkowo taka ściółka dostarczy roślinom wiele cennych składników i zapobiegnie rozrastaniu się chwastów.
Zabezpieczamy owoce przed ptakami
Wiśnie i czereśnie możemy zabezpieczyć, rozciągając na koronie drzew siatkę, która uchroni owoce przed ptakami. Później po zebraniu czereśni i wiśni można użyć takiej siatki do ochrony truskawek lub borówek. Siatkę należy tak przymocować, aby ptaki nie miały możliwości dostania się do owoców i nie wplątywały w oczka siatki. Można również rozwieszać na gałęziach puszki aluminiowe, które pod wpływem wiatru będą wydawały dźwięki i tym samym odstraszą ptaki. Musimy pamiętać też o tym, że w sadzie zapewne dużo ptaków będzie miało już w gniazdach młode. Należy ostrożnie zachowywać się w ich pobliżu, żeby ich nie przestraszyć. W przeciwnym razie ze strachu mogłyby np. porzucić swoje pisklęta.
Zbieramy czereśnie
Czereśnie należy zbierać z szypułkami. Jeśli zerwiemy je bez szypułek, to w miejscu wyrwania szypułki będzie sączył się sok. W tym miejscu najczęściej zaczynają gnić. Owoce zerwane bez szypułek nadają się do szybkiego spożycia.
Zbieramy truskawki i poziomki
Truskawki i poziomki zbieramy już w pierwszej połowie czerwca. Truskawki zrywamy razem z szypułkami i kielichem. Najlepiej zbierać je w godzinach porannych przy bezdeszczowej pogodzie. Zebrane w czasie deszczu szybko gniją. Poziomki obrywamy bez szypułki i bez kielicha. Truskawki i poziomki obficie podlewamy w razie suszy. Dobrze jest podlać je po każdym zbiorze owoców.
Pielęgnujemy winorośl
W celu zapobiegnięcia nadmiernemu zagęszczeniu winorośli, należy wyłamać u nasady pędy nieowocujące, które wybijają z pnia i ramion. Pasierby, czyli pędy, które wyrastają w kątach liści, skracamy, gdy osiągną 10-15 cm. Owocujące pędy w czasie kwitnienia, należy ogłowić, czyli usunąć wierzchołek nad 6 liściem, licząc od drugiego grona. W miarę wzrostu należy pędy winorośli wzmocnić, przywiązując ją do rusztowania lub drutu.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie w czerwcu. Przygotowaliśmy również przysłowia na czerwiec.