Motyle bielinka kapustnika często spotyka się w ogrodach i choć ich widok jest miły dla oka, to niestety ich gąsienice wyrządzają spore szkody. Najczęściej atakują kapusty, ale też nie pogardzą jarmużem, kalarepą, kalafiorem, brokułem lub innymi warzywami krzyżowymi. Oznaką obecności bielinka, będą widoczne ślady żerowania gąsienic, które żywią się blaszką liściową. Często na liściach, na ich spodniej części, można dojrzeć żółtawe niewielkie jajeczka, które składa samica w dwóch okresach – od kwietnia do czerwca oraz od lipca do sierpnia. Jeśli je zauważymy, to należy je od razu zebrać, aby nie dopuścić do tego, żeby wylęgły się z nich kolejne gąsienice.
Jak zapobiegać?
Warto w ogrodzie posadzić rośliny, których zapach odstraszy bielinki np. pomidory, szałwia lekarska, hyzop, lawenda, mięta, aksamitka czy tymianek.
Gdy pojawią się pierwsze gąsienice lub zapobiegawczo, można spryskać uprawy naturalnym preparatem np. z krwawnika pospolitego. Zbieramy około 2kg świeżych ziół krwawnika, zalewamy 10 l gorącej wody i całość odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia.
W naturalnym ogrodzie możemy również polegać na naturalnych wrogach bielinków. Takim wrogiem jest np. owad baryłkarz, którego larwy pasożytują na larwach motyli.