Często zdarza się, że ogórki wyhodowane w ogródku są gorzkie. Dlaczego tak się dzieje? Za gorzki smak ogórków odpowiadają wytwarzane przez nie związki – kukurbitacyny. Ich zadaniem jest ochrona rośliny, przed niepożądanymi zwierzętami, dla których w większości substancje te są trujące. Dla człowieka natomiast są całkowicie bezpieczne.
Skrajne warunki zewnętrzne powodują, że roślina musi się bardziej zabezpieczyć. Wytwarza zatem gorzkie substancje podczas stresowych warunków. Będą to np. duże różnice między temperaturą w dzień a temperaturą w nocy, czy chociażby zbyt wysokie temperatury w dzień powodujące suszę. Łatwo możemy zauważyć, że im suchsze lato, tym wśród zebranych ogórków, więcej jest gorzkich okazów.
Co ciekawe odmiany szklarniowe, hodowlane raczej nie mają problemu z gorzkim smakiem dlatego, że warunki uprawy tych roślin są stabilne i rośliny nie są narażone na stresy.
Co zrobić, żeby ogórki nie były gorzkie?
Przede wszystkim należy zadbać, aby miały zapewnione właściwe warunki do wzrostu. W razie ciepłego, suchego lata należy je regularnie podlewać.
Gorzkie ogórki z powodzeniem można przeznaczyć na przetwory, gdyż po odpowiedniej obróbce, gorycz znika. W pozbyciu się goryczy powinno również pomóc obieranie ogórków od jaśniejszej strony.
źródło: apetytnapolskie.com