Rola pszczół w rolnictwie i ogrodnictwie jest niezwykle istotna. Przede wszystkim zapylają one rośliny. To dzięki nim i innym zapylaczom, obradzają drzewa i krzewy owocowe, zioła i wiele warzyw. Bez nich również nie rosłyby wierzby, czy klony. Dzięki zapylaniu pszczoły wspierają także wzrost roślin, które są pokarmem dla różnych zwierząt lub stanowią dla nich schronienie. Obecność pszczół przyczynia się do zwiększenia plonów i ich lepszej jakości. Ponadto pszczoły dostarczają nam cenne produkty w postaci miodu, wosku, pyłku pszczelego, propolisu.
Nie bez powodu zwykło się mówić „pracowity jako pszczoła”, ponieważ jedna pszczoła miodna w ciągu dnia, odbywa od kilku do kilkunastu lotów. W tym czasie może odwiedzić nawet do 100 kwiatów. Ciekawostką jest to, że pszczoły wybierają pyłek z rośliny jednego gatunku, aż do momentu, gdy te nie przekwitną. W przeciwieństwie do trzmieli pszczoły są aktywne tylko w czasie dobrej pogody, a w czasie deszczu nie wylatują. Trzmiele natomiast są widoczne nawet w zimną i deszczową pogodę.
Jak zadbać o pszczoły w najbliższym otoczeniu?
Żeby pomóc pszczołom oraz przyciągnąć je do naszego ogrodu należy zapewnić im różnorodność roślinną, a przede wszystkim zadbać, aby w ogrodzie rosły dzikie i miododajne rośliny oraz drzewa liściaste. Ważne, aby mieć w ogrodzie rośliny, które kwitną także latem i jesienią.
Musimy również zapewnić pszczołom dostęp do wody. Jeśli w pobliżu nie ma żadnego zbiornika, czy nawet niewielkiego oczka wodnego, to wystarczy postawić w ogrodzie spodek wypełniony wodą – poidełko, w którym regularnie będzie uzupełniana woda. Można włożyć do niego kilka kamieni, by zniwelować ryzyko, że owady mogłyby utonąć.
Dobrze jest postawić w ogrodzie niewielkie domki dla trzmieli i dzikich pszczół. Najlepiej, żeby stały one w miejscu osłoniętym od deszczu i od mocnych promieni słonecznych. To, co jeszcze warto zrobić, aby utrzymać zapylacze w ogrodzie oraz poprawić jakość plonów i gleby; to stosować naturalne nawozy, bo tylko takie będą całkowicie bezpieczne dla pszczół i innych owadów.
źródło fot. pixabay.com