W ogrodzie takim jak mój gdzie panuje raczej „nieporządek”, owady łatwo mogą znaleźć sobie miejsce do schronienia lub przezimowania. Trzmiele np. mogą zamieszkać w zmurszałych pniach lub gdzieś wśród kęp suchej trawy. Inne owady z kolei mogą np. wygrzebywać sobie małe norki w ziemi lub zaszyć się w stertach liści. Najważniejsze, żeby miejsca, w których chcą osiąść były w miarę zaciszne i nieodwiedzane przez większe zwierzęta. W moim ogrodzie jest akurat dużo takich zakamarków. Mimo tego umieściłam niewielki domek dla owadów, aby ułatwić im znalezienie miejsca do zamieszkania. W takim domku owady mogą wiosną składać jaja, a w innych porach roku traktować go jako miejsce do schronienia i przezimowania.
Jakie materiały wybrać? Domek dla owadów można zrobić własnoręcznie z dostępnych materiałów, które muszą być całkowicie naturalne, trwałe i suche np. pędy bambusa (puste w środku), trzcina, szyszki, słoma, patyki, kora oraz kawałki drewna, w których wywierca się różnej wielkości otwory. Takie materiały powinny zwabić np. dzikie pszczoły, muchówki czy chrząszcze. Pszczoły samotnice najchętniej wybierają schronienie wewnątrz gałązek trzcinowych lub bambusowych.
W gotowej budce dla owadów powinny znaleźć się miejsca do zamieszkania dla mniejszych, jak i większych osobników, dlatego należy użyć różnych materiałów, oraz wywiercić różnej wielkości otwory w drewnie. Owady same sobie wybiorą według swoich preferencji, który materiał będzie dla nich odpowiedni, aby mogły się w nim schronić.
Jak się zabrać do wykonania otworów w kawałku drewna?
Najlepiej wywiercić otwory w poprzek włókien drzewnych. Wywiercenia wzdłuż włókien mogą powodować pęknięcia, które stanowią łatwą drogę do wniknięcia pasożytów lub wilgoci. Na naszym kawałku drewna pojawiły się pęknięcia, dlatego przy konstrukcji kolejnej budki dla owadów otwory będą robione w poprzek włókien drzewnych. Odpowiednia wielkość otworów to 2-10 mm. Otwory nie powinny być zrobione na wylot. Najłatwiej będzie je zrobić w suchym i twardym drewnie. Odpowiednie będzie np. drewno bukowe lub jesionowe. Musi być naturalne, nieimpregnowane.
W domkach dla owadów mogą również przebywać motyle. W budkach z przeznaczeniem dla motyli powinny być zrobione podłużne otwory, na tyle duże, aby motyl swobodnie mógł się tam zmieścić, nie uszkadzając skrzydeł. Każda budka powinna być zadaszona, aby owady miały ochronę w razie deszczu.
Domki najlepiej umieścić w jakimś słonecznym i zacisznym miejscu w ogrodzie. Miododajne rośliny w pobliżu domku, przyciągną jeszcze więcej owadów, a zasklepione otwory będą wskazywały na to, że domek jest już zasiedlony.