Nagietek lekarski jest rośliną o bardzo szerokim zastosowaniu. Dzięki swoim właściwością jest używany w przemyśle zielarskim oraz kosmetycznym. W kosmetyce nagietek jest stosowany do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Stosowany na skórę ma działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Łagodzi zmiany trądzikowe, zwalcza niedoskonałości i przyśpiesza gojenie się ran.
Kosmetyki z nagietka
Macerat, olejek/oliwka z nagietka
Garść kwiatów nagietka (około 1/3 słoika) zalewamy olejem np. z winogron, awokado albo oliwą z oliwek. Kwiaty mogą być ususzone lub świeże delikatnie wypłukane. Trzymamy w temperaturze pokojowej przez okres około dwóch tygodni. Ważne jest, aby codziennie potrząsać słoiczek, żeby macerat się wymieszał, co zapobiegnie rozwojowi bakterii. Po dwóch tygodniach należy olejek odcedzić. Powstały specyfik będzie miał czerwono-złoty kolor. Przechowywać należy go w ciemnym miejscu.
Taki olejek można stosować do nawilżenia całego ciała. Jest pomocny przy podrażnieniach i otarciach skóry. Poprawi kondycję zniszczonych końcówek włosów. Można go stosować na rozstępy, blizny.
Tonik nagietkowy
Garść kwiatów zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na około 10 minut. Po tym czasie odcedzamy i przelewamy do buteleczki (najlepiej do takiej z atomizerem). Używamy do odświeżenia twarzy. Taki tonik sprawdza się do cery trądzikowej, z podrażnieniami i przebarwieniami. Kosmetyk ten trzymamy w lodówce maksymalnie 4 dni, dlatego też lepiej zrobić go mniej tak, by zużyć go przez te kilka dni.
Pod tym linkiem przeczytasz więcej na temat nagietka