Fiolek afrykański inaczej sępolia fiołkowa lub saintpaulia, to mało wymagająca, niewielka (ma około 20 cm wysokości) i bardzo lubiana roślina doniczkowa. W naturalnych warunkach fiołki afrykańskie można spotkać, jak sama nazwa wskazuje w Afryce, a konkretnie w jej cienistych lasach. Rośliny te wyróżniają się ciemnozielonymi, zaokrąglonymi, mięsistymi liśćmi, pokrytymi krótkimi włoskami. Kwiaty sępolii fiołkowej zebrane są w grona i osadzone na szypułkach. W zależności od odmiany rośliny te mogą mieć kwiaty o różnej pełności oraz zabarwieniu np. błękitne, fioletowe, różowe, białe. Niezależnie od barwy kwiatów, mają one wyraźnie zarysowany żółty środek.
Jak zadbać o sępolię fiołkową?
Fiołki afrykańskie nie są zbyt wymagającymi roślinami. Jeśli tylko należycie o nie zadbamy, to odwdzięczą się nam bujnymi kwiatami, które będą kwitły przez cały rok, choć najobficiej wiosną i latem. Przede wszystkim rośliny te należy regularnie podlewać. Fiołki afrykańskie lubią wodę nieco cieplejszą, taką, która trochę odstała albo odrobinę została podgrzana. Ważne jest, aby nie przelać rośliny i nie zamoczyć liści, gdyż te w kontakcie z wodą dostają plam. Gdy roślina zaczyna obficie kwitnąć, a najczęściej ma to miejsce w maju, to można zasilać ją co dwa tygodnie nawozem mineralnym. Zimą oczywiście rośliny te nie wymagają nawożenia ani tak intensywnego podlewania. W pomieszczeniu należy im wówczas zapewnić temperaturę 18-20°C.
Sępolie fiołkowe powinny mieć dostęp do światła. Należy je postawić w miejscu, w którym światło będzie rozproszone. Rośliny te nie mogą stać w pełnym nasłonecznieniu, gdyż padające mocne promienie słoneczne mogą przypalić liście i kwiaty oraz spowodować u roślin deformacje, plamy na liściach lub zrzucanie kwiatów. Czasami jednak pojawiające się plamy na liściach i zrzucanie kwiatów może też być oznaką zbyt przesuszonej ziemi lub działalności szkodników takich jak mszyce czy przędziorki.
Przesadzanie fiołków afrykańskich
Dobrze jest co roku przesadzać fiołki afrykańskie do większych doniczek, a przy okazji rozdzielać rozety liściowe. Najlepiej, aby w jednej doniczce była jedna rozeta liściowa. Przesadzone rośliny należy dosyć obficie podlewać, a gdy są w fazie wzrostu to nawet co drugi dzień je nawadniać.
Warto wiedzieć, że fiołkom afrykańskim nie przeszkadza towarzystwo innych roślin, dlatego z powodzeniem można je stosować w kompozycjach kwietnych w większych naczyniach.
Najpopularniejszą odmianą fiołka afrykańskiego jest ,,Bright Eyes’’ i charakteryzuje się fioletowo niebieskimi kwiatami, na których środku wyróżnia się żółte oczko.