Roślina wieloletnia wyrastająca na wysokość 30-50 cm. Jej łodyga jest cienka, pokryta włoskami. Jej liście są krótkoogonkowe na dole rośliny, a u góry łączą się nasadami. Z wierzchu liście są zielone, a pod spodem sine. Roślina zakończona jest żółtymi kwiatami, zebranymi po kilka w luźne baldachy. Wewnątrz rośliny znajduje się charakterystyczny pomarańczowy sok.
Glistnika bardzo często spotyka się w ogródkach, parkach na obrzeżach lasów, przy drogach, w zaroślach. Pospolicie występuje na całym niżu. Preferuje stanowiska zacienione o wilgotnej i żyznej glebie. Glistnik kwitnie od maja do października, czyli od przylotu do odlotu jaskółek. Stąd prawdopodobnie pochodzi jego nazwa.
Zbiór i suszenie glistnika
Surowcem zielarskim są ziele i korzeń glistnika. Korzenie wykopuje się jesienią. Należy je dokładnie oczyścić z ziemi oraz z nadpsutych części. Przepłukane i pokrojone suszy się w temperaturze 50-60°C. Ziele zbiera się na początku kwitnienia. Prawidłowo wysuszone ziele pozbawione jest zapachu, ale ma ostry, gorzki smak. Pyłek, który powstaje w trakcie suszenia rośliny, może działać drażniąco na drogi oddechowe, a nawet w skrajnych przypadkach wywołać wymioty. Glistnik jest zbierany najczęściej do przygotowania leków. Z tego względu, że wszystkie części glistnika są trujące, powinno się go spożywać bardzo rozważnie. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Właściwości i zastosowanie glistnika
W medycynie ludowej odwary z ziela stosowano do przemywania ran. Glistnik jaskółcze ziele jest jedną z popularniejszych roślin na kurzajki. Do wyleczenia tej przypadłości wykorzystuje się świeży sok z rośliny. Ziele glistnika zawiera sole mineralne, żywice, pektyny, kwasy organiczne i wiele alkaloidów. Stosowany wewnętrznie ma działanie żółciopędne, moczopędne, bakteriobójcze, kojące. Pomaga zwalczyć zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Oczyszcza, wzmacnia i regeneruje ciało. Jest ziołem silnie rozgrzewającym.
źródło:
- Leśne rośliny zielarskie, M. Polakowska.
- Poradnik plantatora ziół, praca zbiorowa pod redakcją prof. dr A. Rumińskiej.
- Po zdrowie ziołami, S. Korżawska.