Roślina dwuletnia. Wyrasta na wysokość około 30-50 cm. Jej kwiatostany są gęste i składają się na nie liczne drobne kwiaty o wielokolorowym ubarwieniu. Występują one w kolorze różowym, fioletowym, czerwony, bordowym. Mogą mieć plamki, paski lub obrzeża płatków w kolorze białym. Kwiaty te mają intensywny zapach i najczęściej kojarzą się z wiejskimi ogrodami naszych babć.
Wymagania goździka brodatego
Goździki brodate wymagają żyznej i wilgotnej gleby. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, ale dobrze będą rosły również w półcieniu, z tym że słabiej wtedy zakwitną i będą miały mniejsze kwiatostany. Rośliny te są raczej odporne na trudne warunki.
Jako rośliny wieloletnie, a najczęściej dwuletnie, goździki brodate w pierwszym roku wytwarzają jedynie niewielkich rozmiarów rozety liściowe. Pędy kwiatowe natomiast pojawiają się u nich w drugim roku.
Nasiona goździków brodatych wysiewa się w czerwcu, następnie pikuje na miejsce stałe jesienią, albo następnego roku wiosną. Kwitną od połowy czerwca/ końca maja do sierpnia. Po przekwitnięciu jesienią można zbierać ich nasiona, choć często same się wysiewają.

Pielęgnacja
Kwiaty te są łatwe w uprawie. Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną jest podlewanie zwłaszcza w okresie suszy. Oprócz tego należy usuwać chwasty i zaschnięte części roślin.

Zastosowanie goździków brodatych
Kwiaty te nadają się na rabaty i obwódki do ogrodów w wiejskim stylu. Ładnie prezentują się wśród kwitnących gatunków jednorocznych. Najlepiej wyglądają posadzone w większych kępach. Można również posadzić je w donicach, misach i postawić jako dekorację na balkonach, tarasach.
Goździki brodate są wytrzymałe jako kwiat cięty. Długo trzymają się w wazonie i przy tym pięknie pachną. Do wazonu należy je ścinać, gdy są już w pełni rozwinięte.
*Ciekawostka
Kwiaty goździka brodatego są jadalne, a konkretnie chodzi o jego płatki. Można je dodawać do kremów, ciast owocowych, sałatek.