Zwartnica (Hippeastrum), to roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych. Uprawiana w domach jako roślina doniczkowa. Jej cebule mają od kilku do kilkunastu cm średnicy. Roślina ta posiada prostą, długą łodygę oraz zimozielone liście. Na szczycie jej łodygi wyrastają piękne kwiaty, przeważnie po 4 na jednej łodydze, czasami może ich być 6. Kwiaty zazwyczaj mają kolor intensywnie czerwony, ale zdarzają się gatunki o kwiatach białych, pomarańczowych, czy różowych. Średnica kwiatów może osiągać nawet 30 cm. Każdy z nich ma po 6 płatków. U niektórych można zauważyć dekoracyjne paski.
Hipeastrum, czy amarylis?
Potocznie jest nazywana amarylisem, jednak różnice pomiędzy tymi dwoma roślinami są widoczne już na pierwszy rzut oka. Najłatwiej rozróżnić je na podstawie ilości kwiatów. Zwartnica ma cztery kwiaty, natomiast amarylis może ich mieć nawet kilkanaście. Oba gatunki mają również inne łodygi. U hipeastrum jest ona pusta w środku, natomiast u amarylisa jest pełna. Zakwitają także w różnym okresie. Zwartnice kwitną wczesną wiosną, a amarylisy latem.
Pielęgnacja
Do momentu aż roślina zakwitnie, powinna stać w ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Gdy zaczynają u niej pojawiać się pierwsze pąki kwiatowe, powinno się ją przestawić w nieco chłodniejsze miejsce. Niższa temperatura sprawi, że kwiaty będą dłużej kwitły i będą miały bardziej intensywny kolor.
Gdy hipeastrum przekwitnie, należy usunąć zwiędnięte kwiaty. Taką roślinę uprawiamy jeszcze przez około pół roku. Pomimo przekwitnięcia powinna w dalszym ciągu stać w jasnym pomieszczeniu. Do końca lipca można ją zasilać nawozem. Na początku sierpnia hipeastrum przechodzi w stan spoczynku. Jest on konieczny, aby roślina mogła powtórnie zakwitnąć. Podlewamy ją do sierpnia, potem przez kolejne 2-3 miesiące należy ograniczyć podlewanie aż do momentu zaprzestania. Gdy roślina jest w stanie spoczynku, należy ją przenieść w chłodne miejsce. Uprawę ,,amarylisa” należy wznowić w okresie listopad – grudzień. Wówczas przenosimy go do jasnego pomieszczenia i zaczynamy stopniowo podlewać.
Hipeastrum w doniczce
Roślinę rozmnaża się przez cebulki przybyszowe. Podczas sadzenia ich do doniczek, dobrze jest zrobić na dnie drenaż np. z keramzytu, co zapobiegnie ewentualnemu gniciu cebuli. Świeżo posadzoną roślinę należy obficie podlewać, później umiarkowanie, a w momencie pojawienia się kwiatostanów znów należy ją podlewać obficie.
źródło fot. pixabay