Hortensje są niewielkimi krzewami o dekoracyjnych kwiatostanach. Pięknie wyglądają w przydomowych ogródkach, w pobliżu ławek, alejek, czy tarasów. Kwiaty hortensji można wykorzystywać jako kwiat cięty. Ładnie się prezentują w bukietach zarówno świeże kwiaty hortensji, jak i suszone. W Polsce uprawia się poniższe gatunki:
Hortensja bukietowa charakteryzuje się pokaźnymi kwiatami, o wielkości nawet 25 cm. Wyrasta na wysokość około 2 m, choć zdarzają się również okazy wyrastające jeszcze wyżej. Ma eliptyczne liście, jej kwiatostany są stożkowate, przeważnie występuje w kolorze białym, który wraz z przekwitaniem zaczyna lekko różowieć. Kwitnie od początku sierpnia do połowy września. Uważana jest za najwytrzymalszą na mróz.
Hortensja krzewiasta wyrasta na około 1,5-2,5 m wysokości i charakteryzuje ją rozłożysty pokrój. Ma grube gałęzie i duże liście. Kwiatostany są półkuliste o średnicy 10-20 cm, gdy zaczynają kwitnąć, mają barwę zielonkawą, która z czasem staje się biała, a następnie zaczyna różowieć. Kwitnie od końca lipca do połowy września.
Hortensja ogrodowa wyrasta do około 1,5 m wysokości i ma bardziej zwarty pokrój niż hortensja krzewiasta. Jej kwiaty mają kolor różowy, niebieski, biały lub czerwony. Uprawia się ją jako roślinę doniczkową, ale z powodzeniem może być również uprawiana w gruncie. Jej kwiaty są bardzo ozdobne. Jest najniższą spośród powyższych gatunków, gdyż osiąga około 1-1,5 m wysokości. Jej liście są duże, o wielkości 15 cm, kwiaty zazwyczaj są różowe lub czerwone. Jest najwrażliwsza na mróz.
Hortensja pnąca może osiągać wielkość około 10 m. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pnącze, dlatego też wymaga zastosowania odpowiednich podpór. Kwitnie na biało, a jej kwiatostany osiągają wielkość około 20 cm.
Jak pielęgnować hortensje?
Hortensje należą do wymagających roślin. Przede wszystkim należy zapewnić im kwaśne podłoże, które powinno mieć pH 4,5-5,5. Najlepiej będą rosły na żyznej glebie. Glebę pod hortensje można przygotować w taki sposób, że należy wykopać dół, który wypełniamy kwaśnym torfem, a następnie mieszamy go z ziemią. Rośliny te preferują stanowisko słoneczne i półcieniste.
Hortensje wymagają dużej ilości wody, szczególnie gdy lato jest upalne i suche należy je obficie podlewać. Aby woda zbyt szybko nie wyparowywała z gleby, pod hortensjami można rozłożyć ściółkę np. z kory sosnowej. Rośliny te są wrażliwe na mrozy, dlatego przed nadejściem zimy należy je zabezpieczyć i okryć np. włókniną.
Przycinanie hortensji
Hortensję bukietową i krzewiastą przycina się wiosną, skracając pędy o 1/3 długości. Hortensję ogrodową przycina się latem – usuwa się wtedy tylko przekwitnięte kwiatostany. Hortensję pnącą nie trzeba regularnie przycinać.
źródło: Krzewy ozdobne w ogródku -I. Kijańska.