„Lekarz leczy, natura uzdrawia.”
Hipokrates
Przebywanie wśród natury od zawsze miało zbawienny wypływ na człowieka. Wystarczy krótki spacer do lasu, wyjście do parku lub ogrodu, aby wyciszyć swój umysł i doładować się pozytywną energią. Otaczanie się roślinami pozwala zachować równowagę psychiczną i poprawia koncentrację, dlatego warto stworzyć sobie taki „roślinny kącik” na swoje działce lub chociażby na balkonie. Uprawa własnego, nawet niewielkiego ogródka pozwala pozbyć się stresów, zrelaksować i oczywiście poprawić kondycję fizyczną. Zajmowanie się roślinami i praca w ogrodzie oprócz tego, że jest przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, to również może być formą terapii.
Już w XIX wieku naukowcy byli zdania, że ogrody mają właściwości lecznicze. Pewien psycholog w tamtym czasie, praktykował taką formę leczenia powracających z frontu żołnierzy, którzy byli w trakcie rehabilitacji. Okazało się, że szybciej wracali do zdrowi i odzyskiwali siły, jeśli mieli kontakt z naturą.
Hortiterapia
Obecnie leczenie ogrodem, czyli hortiterapia jest uznawana za oficjalną metodę leczenia pacjentów w Europie Zachodniej, USA oraz w Kanadzie. Hortiterapia wspomaga leczenie zaburzeń emocjonalnych, depresji, poprawia zdrowie i samopoczucie. Wskazana jest również dla osób w podeszłym wieku oraz osób z dolegliwościami związanymi z narządem wzroku i słuchu.
Hortiterapia czynna lub bierna
Do czynnej hortiterapii zaliczamy wszelki prace ogrodowe takie jak: sadzenie, podlewanie, przycinanie roślin, zbieranie warzyw i owoców, koszenie trawnika itd. Dla osoby, która do tej pory nie miała nic wspólnego z ogrodnictwem może to być okazja do zdobycia nowych umiejętności, a być może także nowego hobby.
Bierna hortiterapia opiera się głównie na obserwacji roślin i otaczającej przyrody, za pomocą wszystkich swoich zmysłów, które najbardziej będą pobudzone w ogrodzie sensorycznym. Ogrody sensoryczne są zaplanowane w taki sposób, aby dawały wiele korzyści dla osób chorych, niedowidzących, niedosłyszących oraz niepełnosprawne ruchowo. Ogrody sensoryczne mają za zadanie pobudzić zmysły nie tylko wzroku, ale także słuchu, węchu, smaku i dotyku. Przebywając w takim ogrodzie, można wąchać i dotykać kwiaty, słuchać śpiewu ptaków, szumu wody itd.
Przebywanie w ogrodzie uczy uważności i pozwala docenić niezwykłe piękno otaczającej przyrody. Wystarczy spędzić chwile wśród natury, aby „naładować baterie”, a jeśli dołożymy do tego wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, to zagwarantujemy sobie lepszy sen i lepszą odporność organizmu.