Jabłoń to niewielkie drzewo liściaste. Powszechnie rośnie w strefie klimatu umiarkowanego. Należy do rodziny różowatych i obejmuje około 25 gatunków. Owoce jabłoni, czyli jabłka różnią się od siebie smakiem, konsystencją oraz wyglądem. Mają kształt kulisy i w zależności od odmiany ich skórka może być zielona, żółta lub w odcieniach czerwonego.
Dzika jabłoń (Malus silvestris)
Nazywana również płonką lub jabłonią płonką jest krzewem, lub niewielkim drzewem. Jej owoce (o wielkości około 5 cm) są zazwyczaj żółtozielone, czasami zabarwione czerwonym rumieńcem.
W Polsce najpopularniejsza jest jabłoń domowa (M. domestica), która jest przodkiem jabłoni dzikiej. W przeciwieństwie do jabłoni dzikiej nie ma cierni, a jej owoce są znacznie większe i słodsze.
Jabłonie domowe mogą osiągać wysokość nawet ponad 10 m. Ich liście są owalne o zaostrzonych końcach. Wiosną, najczęściej pod koniec kwietnia pojawiają się na jabłoniach pięciopłatkowe kwiaty o biało-różowym kolorze. Ich owoce dojrzewają latem oraz jesienią.
Odmiany jabłoni
Wczesne odmiany dają dojrzałe owoce już latem i te warto mieć w sadzie do bieżącego spożycia. Jeśli zależy nam natomiast na jabłoniach, z których będziemy mogli zebrać owoce na przechowywanie na zimę, to warto wybrać odmiany późnojesienne i zimowe.
Najwcześniej dojrzewającą odmianą jabłoni jest jabłoń Close. Jej owoce dojrzewają już w trzeciej dekadzie lipca. Do późniejszych odmian należy np. jabłoń Lobo, której owoce zbiera się pod koniec września i można je przetrzymywać do grudnia / stycznia. Odmiana ta jest odporna na mróz, natomiast dosyć wrażliwa na chorobę, jaką jest parch.
Owoce jabłoni – jabłka mają szerokie zastosowanie w kuchni i najczęściej wykorzystuje się je do przetworów w postaci dżemów, konfitur, soków. Są dodatkiem do ciast i deserów. Zarówno surowe, jak i w formie przetworzonej mają wiele cennych właściwości odżywczych.