Choć ptaki są naszymi sprzymierzeńcami, ponieważ pomagają tępić szkodniki w ogrodzie, to jednak gdy przybywają do sadu w momencie pojawianie się owoców, mogą wyrządzić spore szkody. Takie ptaki jak np. wróbel, kos, dzwoniec, oprócz tego, że żywią się szkodnikami, to również wydziobują owoce wiśni i czereśni.
Ptaki nie tylko odpowiadają za zniszczenia dojrzałych owoców. Wiele z nich niesie spustoszenie już w momencie kwitnienia drzew i krzewów owocowych. Np. Wrony, zięby, kwiczoły uszkadzają również pąki czereśni i krzewów jagodowych. Gile zjadają pąki gruszy, a wróble niszczą kwiaty jabłoni.
Jak odstraszyć ptaki od drzew owocowych?
Żeby zniechęcić ptaki do żerowania na owocach, kwiatach i pąkach nie trzeba uciekać się do drastycznych metod. Chodzi jedynie o to, żeby powstrzymać je przed niszczeniem owoców, a nie o całkowitą ich eliminację z naszego otoczenia.
Najpopularniejszą metodą na zabezpieczenie drzew owocowych i krzewów przed ptakami jest rozciągnięcie na nich siatki ochronnej. Powinna ona mieć otwory, takiej wielkości, aby bez problemu dostały się przez nie owady zapylające (jeśli rozciągamy ją w momencie kwitnienia drzew i krzewów). Siatki ochronne można również rozłożyć na palikach, tworząc dokoła drzewa owocowego ochronną „klatkę”. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że jeśli jakimś sposobem ptak dostanie się do takiej „klatki”, to trudno będzie mu się z niej wydostać. Zamiast siatki można również wykorzystać niepotrzebne koronkowe firanki. Takie zabezpieczenie sprawdzi się w przypadku dojrzewających czereśni i ochronić je przed szpakami.
Do odstraszenie ptaków stosuje się również atrapy większych ptaków takich jak wrony, sójki czy sroki, które zawieszone na żyłce lub tyczkach mogą odstraszać nieproszonych gości na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.
Na drzewkach owocowych sprawdzają się także rozwieszone paski z folii (szerokość około 10 cm), które będą kołysały się na wietrze, wydając charakterystyczny dźwięk odstraszający ptaki. Kolor, który najbardziej odstrasza ptaki to niebieski i w takim kolorze najlepiej zwiesić paski. Oprócz niebieskiego dobrze sprawdzi się również folia w kolorze białym i żółtym.
Pozostałe metody ochrony przed ptakami
– Strach na wróble. Choć już mało praktykowany to w połączeniu z innymi metodami może okazać się skuteczny.
– Odtwarzanie nagranych odgłosów drapieżników.
– Kiełkujące rośliny można ochronić poprzez zakrywanie ich gałązkami jodły lub świerka. W ten sam sposób można zabezpieczyć przed ptakami pryzmę kompostową. Dobrym sposobem jest również wtykanie suchych gałązek w glebę na grządkach i pryzmie kompostowej, co przeszkodzi ptakom w wyjadaniu nasion i dżdżownic.