Truskawki dosyć wcześnie zaczynają wegetację, dlatego też są narażone na działanie wiosennych przymrozków, przed którymi należy je odpowiednio zabezpieczyć. Trzeba również podjąć pewne zabiegi pielęgnacyjne, aby uzyskać dobre plony.
1. Pierwszą czynnością pielęgnacyjną jest oczyszczenie zagonu, czyli usunięcie zimowych okryw (jeśli taki były) oraz chorych i suchych liści.
2. Stosowanie osłon, jako ochrona przed przymrozkami. Na noc należy przykrywać truskawki np. włókniną, w ciągu dnia powinny być odsłonięte, aby zapylające owady miały dostęp do ich kwitnących kwiatów.
3.Podlewanie. Największe zapotrzebowanie na wodę truskawki mają w okresie wzrostu zawiązków i gdy dojrzewają owoce (będzie to okres od połowy maja do końca czerwca). Drugi ważny okres, kiedy to truskawki wymagają większego nawodnienia to czas na przełomie lata i jesieni, gdy zawiązują się pąki kwiatowe na przyszły rok. Wczesne odmiany truskawek charakteryzują się tym, że mają mniejsze wymagania wodne, niż odmiany późniejsze. Mokry rok jest bardziej sprzyjający, jeżeli chodzi o plonowanie truskawek niż rok suchy.
4.Odchwaszczanie/ściółkowanie
Truskawki mają płytkie korzenie, dlatego wszelkie chwasty rosnące w ich otoczeniu stanowią konkurencję w walce o wodę i składniki pokarmowe, dlatego też zagony należy regularnie odchwaszczać. Jeśli chcemy ręcznie wyrywać chwasty, to należy to robić delikatnie, żeby nie uszkodzić znajdujących się płytko korzeni. Przed rozprzestrzenianiem się chwastów można pomóc sobie, rozkładając pomiędzy truskawkami ściółkę np. ze słomy. Taka ściółka dodatkowo na dłużej zatrzyma wilgoć w glebie.