Podlewanie jest ważnym zabiegiem, a jego intensywność zależy od wielu czynników np. temperatury powietrza, rodzaju gleby, a także preferencji roślin, gdyż inne gatunki mogą mieć różne wymagania co do wilgotności gleby. Znaczenie ma również to, na jakiej głębokości rośliny są posadzone albo, czy np. pokryte są warstwą ściółki, która m.in. ogranicza wysychanie gleby.
Przede wszystkim ogródek powinniśmy podlewać w taki sposób, aby uzyskać jak największą ilość zbiorów, przy równoczesnym zużyciu jak najmniejszej ilości wody. Poniżej znajduje się kilka podpunktów, na które warto zwrócić uwagę podczas racjonalnego gospodarowania wodą w ogrodzie.
Temperatura powietrza
Ogródka nie powinno się podlewać, jeśli temperatura powietrza wynosi poniżej 16 °C (latem), a średnia dobowa temperatura nie przekracza 10°C (wiosną).
Rodzaj gleby
Jeśli rośliny rosną na glebach żyznych, to należy podlewać je rzadziej, ale obficiej. Z kolei, gdy mamy do czynienia z glebą piaszczystą to wtedy rośliny podlewamy często i dosyć obficiej, ponieważ gleba ta szybko wysycha. Żeby podlewanie było efektywne, to woda powinna dotrzeć w głąb ziemi na około 10-20 cm głębokości.
Preferencje roślin
Dobrze jest znać preferencje poszczególnych gatunków roślin. Jeśli rośliny nielubiące zbyt dużego nawodnienia, posadzimy w sąsiedztwie roślin wrażliwych na niedobór wody, to oba gatunki będą pokrzywdzone. Podlewając warzywa najlepiej skupić się na podlewaniu gleby pod roślinami. Takie podlewanie daje najlepsze efekty. Niektóre warzywa są wrażliwe na zamoczenia np. pomidory, czy ogórki, u których mokre liście mogą prowadzić do powstania chorób grzybowych. Również należy zwrócić uwagę na strumień wody, aby nie był on zbyt silny, bo wtedy może uszkodzić rośliny.
Regularne podlewanie ogródka warzywnego jest szczególnie ważne we wczesnej fazie wzrostu, kiedy rośliny kiełkują i zaczynają kwitnąć, wtedy są najbardziej wrażliwe na brak wody. A już szczególnie należy je podlewać bezpośrednio po posadzeniu, co ułatwi przyjęcie się rośliny. Później już nie potrzebują tak częstego podlewania.
Kiedy podlewać? Rano, czy wieczorem?
Wszystko zależy od pory roku. Wiosną i jesienią dobrze jest nawadniać rośliny rano. Latem natomiast podlewa się je albo wczesnym rankiem, kiedy jeszcze temperatura nie jest zbyt wysoka, albo wieczorem. Podlewania podczas silnego nasłonecznienia może spowodować poparzenie roślin, dlatego należy tego unikać. Druga sprawa to podczas upałów ziemia się szybko nagrzewa, jeśli podlejemy taką ziemię wodą, to bardzo szybko z niej wyparuje.
W razie suszy ogródek należy podlewać nie za często, ale obficie. Obfite podlewanie zapewni dawka wody około 15-20 l/m².
*Ciekawostka z kalendarza biodynamicznego: przydomowe ogródki podlewa się z reguły w „dni liściowe”, woda wtedy lepiej wnika w glebę i dłużej się w niej utrzymuje.