Wysiewanie nasion na rozsadę wymaga więcej pracy niż wysiewanie ich wprost do gruntu. Mimo to, taki sposób uprawy ma wiele zalet i chętnie jest praktykowany.
Rozsady są to młode, małe rośliny z zaledwie kilkoma liśćmi, ale za to mające już dobrze rozwinięty system korzeniowy. Można je szybko wyhodować. Wystarczy wysiać nasiona do skrzynek, pojemników itd., trzymać je w ciepłym pomieszczeniu i pielęgnować do momentu posadzenia ich w ogródku.
Przygotowanie rozsady
W sklepach ogrodniczych jest duży wybór pojemników, specjalnych wielodoniczek, czy tacek, w których można przygotować rozsady. Ja wykorzystuję do tego celu również plastikowe pojemniki, które zostają mi po różnych produktach spożywczych albo doniczki po kupionych kwiatach. Mam również tacki-wielodoniczki, które służą mi już kilka sezonów. Polecam, jeśli kupujecie pierwszy raz pojemniki do rozsady roślin, aby wybrać te solidniejsze, żeby można było je wykorzystać przez kilka sezonów, a nie tylko jednorazowo.
Jak przygotować rozsadę? Początkowo nasiona wysiewamy do pojemników wypełnionych ziemią, a dopiero gdy ukażą się pierwsze liście, przystępujemy do pikowania. Pikując rośliny, należy sadzić je głębiej, niż rosły poprzednio. Dodatkowo można uszczykiwać wierzchołki pędów, żeby jeszcze pobudzić je do wzrostu. Taką rozsadę można przygotować na parapecie w domu, w inspekcie lub na rozsadniku. Jeśli pojemniki trzymamy w domu, to należy je postawić w jasnym pomieszczeniu z dostępem do światła. Nasiona należy oczywiście podlewać, ale niezbyt obficie.
Rośliny wyhodowane z rozsady powinny być przed wysadzeniem do gruntu, odpowiednio zahartowane. W tym celu, pod koniec uprawy należy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Przy sprzyjającej pogodzie powinno się wynosić je na zewnątrz i stopniowo wydłużać ten czas, aż do momentu, przynoszenia roślin do domu, tylko na noc. Takie hartowanie jest potrzebne, aby rośliny nabrały odporności na zmienne warunki zewnętrzne.
Na koniec korzyści, jakie uzyskujemy dzięki przygotowaniu rozsady:
- Przygotowując rozsadę, możemy sobie zaplanować, ile roślin chcemy posadzić, gdyż mamy pełną kontrolę nad ich wschodami. Później łatwiej jest je równomiernie rozmieścić na grządkach.
- Wiosną uzyskujemy wcześniejsze plony niż w przypadku nasion wysianych wprost do gruntu.
- Unikniemy pikowania i przerywania roślin na grządkach, gdyż od razu wysadzamy pojedyncze rośliny w odpowiedniej odległości od siebie.
- Wyhodowane rośliny można wysadzać w nieco późniejszym terminie, tak aby była zachowana ciągłość zbiorów.
- Mamy możliwość wczesnej uprawy warzyw, które są wrażliwe na niskie temperatury np. papryki, pomidory.
- Przygotowanie rozsady w domu powoduje, że rośliny mają stałą temperaturę i nie są narażone na wahania pogodowe.