Nornice nie są miłymi gośćmi w ogrodzie. Obgryzają podziemne i nadziemne części roślin. Ponadto ryją tunele pod powierzchnią roślin, przez co niszczą całe uprawy. Trzeba zauważyć, że gryzonie te preferują zwięzłą i zbitą glebę, natomiast w spulchnionej i napowietrzonej glebie nie będą kopały.
Problem z nornicami tyczy się właściwie całego roku, ponieważ jesienią i zimą również nie próżnują. Gdy rośliny nie są już tak łatwo dostępne, wówczas zadowalają się obgryzaniem kory z drzew.
Jak zwalczać nornice?
Jeśli chcemy pozbyć się nornic z naszego ogrodu, to należy im stworzyć niekorzystne warunki np. poprzez sadzenie roślin, które swoim zapachem odstraszają nornice oraz zadbać o to, żeby w ogrodzie mogli sobie żyć naturalni wrogowie tych gryzoni np. jeże, drapieżne ptaki. Rośliny, których zapachu nie lubią nornice to np. rącznik pospolity, czosnek. Warto więc posadzić je na obrzeżach ogrodu.
Nornice jak każde gryzonie są wrażliwe na ostre dźwięki dlatego, aby je wypłoszyć z ogrodu można użyć specjalnych odstraszaczy dźwiękowych.
Powstałe tunele po działalności nornic należy zasypać lub zalać wodą. Można również włożyć do nich rośliny, które odstraszają je swoim zapachem np. gałązki tui albo ząbki czosnki.
Jesienią i zimą, kiedy to nornice zabierają się za ogryzanie kory drzew, drzewa należy zabezpieczyć np. owinąć workiem jutowym lub słomą.