Sezon na grzybobranie już trwa. Warto przy tej okazji przypomnieć sobie o kilku zasadach jak poprawnie zbierać grzyby. Zagadnienie to może wydawać się dość banalne. W końcu każdy miłośnik grzybobrania teoretycznie powinien to wiedzieć. Dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z grzybobraniem, kilka aspektów, które warto zapamiętać, wybierając się na grzyby, a potem przyrządzając je.
1. Najlepszą porą na zbieranie grzybów są godziny poranne. Grzyby zebrane po chłodnej nocy będą trwalsze i łatwiej wytrzymają czas doniesienia ich do domu. Choć największy wysyp grzybów jest tuż po deszczu, to jednak nie jest to dobra pora na grzybobranie. Zebrane w tym czasie mokre grzyby szybciej się psują.
2. Częstym dylematem zwłaszcza u początkujących grzybiarzy jest sam sposób zbierania grzybów. Wykręcać czy wycinać? I jedna i druga metoda ma swoje zastosowanie. W przypadku wycinania grzybów tuż przy ziemi, zostawiamy w niej grzybnię, dzięki czemu za jakiś czas mogą wyrosnąć nowe grzyby. W przypadku gdy nie jesteśmy całkowicie pewni co do gatunku, lepiej go wykręcić i mając okaz w całości dokładnie mu się przyjrzeć.
3. Do czego zbierać grzyby? Najlepiej mieć przy sobie wiklinowy koszyk. Choć spora część grzybiarzy zbiera grzyby do foliowych toreb to jednak lepiej się tego wystrzegać. Po pierwsze nie jest to ekologiczne (im bardziej zredukujemy ilość plastiku w naszym życiu, tym lepiej), a po drugie grzyby trzymane w foliowej torebce zwyczajnie mają utrudniony dopływ powietrza, przez co szybciej tracą świeżość oraz swoje cenne właściwości.
4. Należy pamiętać o tym, że grzyby łatwo kumulują metale ciężkie. Dlatego należy je zbierać z dala od miejsc, w których występują zanieczyszczenia, jak np. w pobliżu dróg lub zakładów produkcyjnych.
5. Zebrane grzyby najlepiej jeszcze tego samego dnia przerobić, ponieważ szybko się psują.
6. Ważną sprawą jest również prawidłowe przyrządzanie grzybów, gdyż z reguły są ciężko strawne, Dlatego też nie powinno ich spożywać w dużych ilościach, zwłaszcza jednorazowo. Za każdym razem, czy grzyby będziemy smażyć, czy też robić z nich przetwory, należy je porządnie wypłukać w wodzie, nawet kilka razy. Te, które będą przeznaczone do ususzenia, wystarczy tylko oczyścić i pokroić.
Suszenie grzybów
Grzyby najlepiej wysuszyć w suszarce lub piekarniku nagrzanym do 70°C. Przy suszeniu w piekarniku należy zostawić uchylone drzwiczki. Grzyby wystawione do ususzenia na słońcu często stają się pożywką dla robaków, dlatego lepiej suszyć je w przeznaczonych do tego urządzeniach. Ususzone grzyby najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w suchym i ciemnym miejscu.
Mrożenie grzybów
Popularnym sposobem na przechowywanie grzybów jest ich mrożenie. W tym przypadku nie trzeba ich myć, a jedynie należy oczyścić je i pokroić na mniejsze części. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki nadają się do mrożenia.
Najważniejszą jednak zasadą jest oczywiście zbieranie tylko tych gatunków, które znamy. Wybierając się na grzyby, warto zabrać ze sobą niewielki atlas grzybów. Dzięki temu w razie wątpliwości łatwiej będzie nam zidentyfikować grzyby, a przy okazji może poznamy nowe gatunki.