Poplony, są to rośliny uprawiane na zielony nawóz. Wysiewa się je między dwoma głównymi plonami, aby wzbogacić glebę i poprawić jej jakość. Roślinność ta charakteryzuje się gęstym i głęboko sięgającym systemem korzeniowym oraz tworzy dużą ilość biomasy. Dlatego też zastosowanie je w uprawie, znacznie podnosi żyzność gleby. Bardzo dobrze sprawdzają się również na terenach popowodziowych, gdzie trzeba zadbać, aby tę żyzność glebie przywrócić.
Zielony nawóz zmniejsza zachwaszczania, a porastając glebę, chroni ją przed erozją wietrzną i wodną. Wzbogaca glebę w cenną próchnicę oraz poprawia strukturę gleby. Stosowanie roślin motylkowych na zielony nawóz dodatkowo wzbogaca glebę w azot. Zaletą takiego nawożenia jest również zwiększona aktywność mikroorganizmów glebowych.
Jakie rośliny wybrać?
1. Poplon letni wysiewany w lipcu lub na początku sierpnia:
-Rośliny z rodziny bobowatych np. bobik, łubin żółty,
-Rośliny z rodziny rdestowatych np. gryka,
-Rośliny z rodziny kapustowatych np. gorczyca,
-Rośliny z rodziny czerpakowatych np. facelia błękitna.
2. Poplon ozimy wysiewany pod koniec sierpnia lub na początku września:
-Rośliny z rodziny kapustowatych np. rzepak ozimy
-Rośliny z rodziny traw np. żyto,
-Rośliny z rodziny bobowatych np. wyka kosmata.
Praktykuje się przekopywanie gleby z poplonem (poplon letni przekopuje się jesienią, a ozimy wiosną) lub pozostawienie roślinności, aby wytworzyła warstwę ściółki (jest tzw. mulczowanie lub ściółkowanie). Ja stosuję tę drugą metodę już od wielu lat i zauważyłam, że zdecydowanie poprawiła się jakość gleby na moich grządkach warzywnych.
Warzywa poplonowe
Puste grządki, z których zebraliśmy plon (warzywa wysiane wiosną), można ponownie obsiać w sierpniu na zbiór jesienny. Warzywa poplonowe mają krótki okres wegetacji, dlatego też wydadzą plon, który będziemy mogli zebrać jesienią na przełomie września i października. Warzywa siane na poplon to: rzodkiewka, koper, rukola, jarmuż, sałata, szpinak, fasola szparagowa, kapusta pekińska, kalarepa.