Jeszcze do niedawna, mało kto pamiętał o tej roślinie, a przecież jest jedną z najstarszych odmian kapusty ogrodowej. Obecnie bardzo popularna i zaliczana do tzw. superfood, czyli pożywienia o wysokiej zawartości substancji odżywczych korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Jarmuż jest nisko kaloryczny. 100g warzywa dostarcza zaledwie 50 kcal. Roślina ta jest bogaty w wapń, żelazo, fosfor, magnez. Zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę PP i K. Ciekawostką jest to, że zawiera więcej witaminy C niż natka pietruszki. Jarmuż jest również źródłem błonnika i kwasu foliowego, a najcenniejszym jego składnikiem są związki indolowe, które mają szerokie działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne.
Jarmuż uprawa
Roślinę tą uprawia się z rozsady. Nasiona wysiewa się na rozsadnik w okresie od maja do połowy czerwca. Na stałe miejsce do gruntu wysadzamy jarmuż od końca czerwca do połowy lipca w rozstawie 40 x 40 lub 50 x 50cm. Jest stosunkowo mało wymagającą rośliną. Preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste i stanowiska słoneczne, ale dobrze czuje się również w niewielkim półcieniu. Rośnie jeszcze późną jesienią przy temperaturze kilku stopni powyżej zera. Jarmuż jest rośliną wytrzymałą na niskie temperatury, śnieg i mróz. Idealnie sprawdza się w uprawie poplonowej. Jest odporny na choroby. Można uprawiać go współrzędnie z innymi warzywami. Jego sąsiedztwo pozytywnie wpływa na wzrost takich warzyw jak np. sałata, fasola, pomidor.Występuje w odmianach: niskiej, średnio wysokiej i wysokiej. Również w zależności od odmiany jego liście mają różną barwę i kędzierzawość liści. Jarmuż zbiera się jesienią i zimą. Liście jarmużu zebrane po pierwszych przymrozkach zawierają więcej cukru, są smaczniejsze i delikatniejsze.
Uprawa współrzędna – dobre sąsiedztwo dla jarmużu to: sałata, szpinak, marchew, cebula, pomidor, groch, fasola, kukurydza.
Jarmuż w kuchni
Jarmuż wykorzystuje się dzisiaj najczęściej do zielonych koktajli. Jest również dodatkiem do sałatek, kanapek, zup, a nawet można z niego zrobić czipsy. Można go przyrządzać tak jak szpinak, blanszować w wodzie lub gotować na parze. Jest źródłem witamin w okresie jesienno-zimowym, kiedy ciężko jest dostać świeżą zieleninę. Spożywanie surowego jarmużu może powodować wzdęcia i gazy, natomiast gotowany lub poddany działaniu wysokiej temperatury, jest już mniej wzdymający.