Brukselka, choć nie należy do szczególnie lubianych warzyw, jest bardzo wartościowa. Zawiera dużo witamin, zwłaszcza sporo w niej witaminy C. Jest również źródłem soli mineralnych takich jak: fosfor, wapń, czy żelazo. Brukselka podobnie jak inne warzywa krzyżowe zawiera sulforafan, czyli silny przeciwutleniacz o właściwościach antynowotworowych.
Uprawa brukselki
Nasiona wysiewamy w połowie kwietnia na rozsadnik. Uzyskaną rozsadę, pod koniec maja lub też na początku czerwca wysadzamy do gruntu w rozstawie 60×60 cm. Jeśli we wrześniu zauważymy, że kapusta brukselska nie zaczęła jeszcze zawiązywać główek, to wówczas dobrze jest, przeprowadzić ogławianie, czyli należy usunąć pąki szczytowe rośliny, co zahamuje jej wzrost, a przyśpieszy zawiązywanie się główek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że ogławianie może nieco osłabić roślinę oraz wpłynąć na obniżenie plonów.
Wymagania
Roślina ta ma małe wymagania, jeżeli chodzi o glebę, dobrze będzie rosła nawet na lżejszym i mniej żyznym podłożu. Natomiast co do wymagań wodnych, to w przypadku brukselki są one dosyć wysokie. Szczególnie podczas suszy roślina ta wymaga regularnego podlewania.
Kiedy zbierać brukselkę?
Kapustę brukselką zbiera się późną jesienią, po pierwszych silniejszych przymrozkach. Dobrze jest pozwolić brukselkom przemarznąć dlatego, że wzrasta wtedy w ich główkach zawartość cukrów, dzięki czemu są smaczniejsze. Ponieważ roślina ta jest bardzo odporna na niskie temperatury i z powodzeniem znosi mrozy do -10°C, może być zostawiona w gruncie i stopniowo zbierana przez zimę.
Jak gotować brukselkę?
Gotowana brukselka jest smacznym i zdrowym dodatkiem do obiadu. Zwłaszcza że szybko się ją przygotowuje. Już po około 5-10 minutach gotowania we wrzącej wodzie, będzie gotowa do spożycia. Warto pilnować, żeby brukselki nie gotowały się zbyt długo, dlatego że robią się wtedy gorzkie w smaku.