Kasze od zawsze były cenione ze względu na swoje właściwości. Nie od dziś wiadomo, że doskonale odżywiają i oczyszczają nasze ciało. Kompleksowo wpływają na prawidłową pracę całego organizmu, jednocześnie zapewniają jasność umysłu. Kasze powinniśmy wybierać jak najmniej przetworzone, takie są bowiem najzdrowsze. Szczególnie pełnoziarniste kasze są skarbnica łatwo przyswajalnych mikroelementów tłuszczy, białek oraz węglowodanów.
Do niedawna zapomniane, znowu przeżywają okres świetności. Duża zawartość białka powoduje, że kasze są chętnie wybierane przez jaroszy. Jako zdrowe i smaczne pożywienie, kasza coraz częściej jest spożywana w postaci dodatków do dań głównych. Dawniej kasze były podawane na sypko. Stanowiły najczęściej samodzielne, proste danie polane masłem lub okraszone skwarkami. Dzisiaj są podstawową bazą wielu przepisów nie tylko dla wegetarian i wegan. Można z nich przyrządzić smaczne ciasta, zapiekanki, zupy, pasty.
Kasze są bogate w błonnik, dzięki czemu zapobiegają zaparciom. Zawierają witaminy z grupy B, które odpowiadają za pracę mózgu, układu nerwowego oraz układu krwionośnego. Są źródłem kwasu foliowego, magnezu. Dodają energii i siły. Dla osób uczulonych na gluten odpowiednie będą kasze: jaglana, kukurydziana oraz gryczana. Kasze ułatwiają trawienie i pozostawiają na długo uczucie sytości. Mają niski indeks glikemiczny. Dają długie uczucie sytości, zawarte w nich węglowodany powoli uwalniają się do krwi. Spożywając kaszę, nie mamy napadów głodu ani ochoty na słodkie przekąski. Na korzyść przemawia również to, że są dość tanim produktem na kupno, którego wielu z nas spokojnie może sobie pozwolić.
Kasza jaglana
Proso, czyli popularnie zwana kasza jaglana jest najbardziej zasadotwórczym zbożem. Jest lekkostrawna. Usuwa nadmiar wilgoci z organizmu. Szczególnie gdy dolegają nam problemy z zatokami lub katar, kasza jaglana znakomicie rozprawi się z tymi dolegliwościami. Polecana jest chorym na celiakię, ponieważ nie zawiera glutenu. Zaleca się ją również dzieciom ze względu na dużą zawartość lizyny odpowiedzialnej za wzrost. Duże ilości nie są wskazane dla osób chorych na niedoczynność tarczycy. Kasza jaglana bowiem zawiera niewielkie ilości goitrogenów. Są to substancje, które utrudniają przyswajanie jodu. Przed ugotowaniem dobrze jest przepłukać kaszę, aby pozbyć się smaku goryczki.
Kasza jaglana zawiera m.in.: witaminy z grupy B, potas, żelazo, fosfor, krzem, duże ilości białka, lecytynę.
Właściwości kaszy jaglanej
- regeneruje florę jelitową;
- usuwa śluz;
- wzmacnia odporność;
- ma działanie odkwaszające;
- usuwa toksyny z organizmu;
- oczyszcza krew;
- wzmacnia włosy, paznokcie i szkliwo zębów;
- korzystnie wpływa na skórę.
Kasza jaglana zawiera dużo żelaza, które jest składnikiem hemoglobiny. Niedobór tego pierwiastka powoduje anemię oraz łamliwość włosów i paznokci. W kaszy jaglanej znajduje się także krzem, który odpowiada za prawidłową kondycję skóry, włosów i paznokci. Krzem spowalnia procesy starzenia oraz wspomaga oczyszczanie organizmu. Z kolei lecytyna, która również znajduje się w kaszy jaglanej, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Kasza jaglana ze względu na swoje właściwości odkwaszające polecana jest przy nadkwaśności oraz zgadze.
Kasza gryczana
Kaszę gryczaną wytwarza się z nasion gryki zwyczajnej. Grykę możemy dostać jako kaszę gryczaną paloną (prażoną) lub niepaloną (nieprażoną), płatki gryczane oraz mąkę gryczaną. Kasza gryczana palona jest ciemna, a niepalona jest jaśniejsza, kremowa. Niepalona jest zdrowsza, ponieważ podczas prażenia wiele cennych substancji znajdujących się w zewnętrznej łusce, ulega zniszczeniu.
Kasza gryczana zawiera m.in.: witaminy z grupy B, witaminę E, potas, mangan, krzem, cynk, magnez, kwas foliowy.
Właściwości kaszy gryczanej
- odkwasza organizm;
- rozgrzewa i wzmacnia organizm;
- działa krwiotwórczo;
- pozytywnie wpływa na pracę nerek.
Kaszę gryczaną poleca się osobom chorym na cukrzycę, ponieważ ma wysoką zawartość błonnika i niski indeks glikemiczny. Nie zawiera glutenu. Posiada duże ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. W porównaniu do kaszy jęczmiennej zawiera więcej potasu, manganu, żelaza, cynku, magnezu. Zawiera także rutynę, która ułatwia wchłanianie witaminy C. Kasza gryczana nie jest wskazana osobom z niewydolnością nerek, chorym na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz dla dzieci poniżej 10 miesiąca życia ze względu na wysoką zawartość soli mineralnych.
źródło:
- Dieta która żywi i leczy, A. Biernat.
- Nasze kasze, M. Sych.
- fot. pixabay.com