Kasztanowiec zwyczajny to bardzo dekoracyjne drzewo spotykane najczęściej w parkach miejskich, przy drogach, ulicach, ale też w większych ogrodach. Potocznie nazywane kasztanem. Drzewo to wyrasta do około 25 m. Zaczyna owocować w wieku 10-15 lat.
Kasztanowce zwyczajne charakteryzują się masywnym pniem, który bardzo często jest skręcony wokół własnej osi. Korona drzewa jest rozłożysta i gęsta. Młode drzewa mają jasnobrunatną, gładką korę, starsze natomiast ciemnobrunatną. Liście są duże, dłoniastozłożone, matowe, pod spodem jaśniejsze, a na górze ciemniejsze. Kwiaty (obupłciowe lub rozdzielnopłciowe) są owadopylne i miododajne. Zebrane są w stożkowe kwiatostany.
Kasztanowiec w lecznictwie
Lecznicze właściwości ma jedynie kasztanowiec biały. Robione z jego nasion maści i kremy są stosowane na żylaki i hemoroidy, poprawiają krążenie krwi w naczyniach włosowatych oraz działają przeciwzapalnie i ściągająco. Wyciągi z kasztanowca stosowane zewnętrznie na skórę mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosuje się je również w przypadku żylaków nóg, przy stanach zapalnych wątroby, krwiakach, czy urazach mechanicznych.
*Ciekawostki
Dojrzałe kasztany neutralizują szkodliwe promieniowanie cieków wodnych, poprawiają sen oraz zmniejszają dolegliwości reumatyczne. W tym celu warto kłaść je pod łóżkiem na kilka tygodni, a po tym czasie wymienić na świeżo zebrane.
Najstarszy w Polsce kasztanowiec zwyczajny ma około 260 lat i rośnie w województwie wielkopolskim.