To bardzo dekoracyjna bylina o intensywnym przyjemnym zapachu. Można ją spotkać w lasach, ale też jest chętnie uprawiana w ogródkach. Jest długowieczna
Konwalie sadzi się jesienią. Po tym, jak zaschną ich liście, można je rozmnożyć poprzez podział kłączy. Najlepsza jest dla nich gleba o średniej wilgotności, kwaśna i próchniczna. Rośliny te lubią miejsca zacienione. Zgodnie z nazwą konwalie majowe zakwitają w maju i kwitną do czerwca. Są mrozoodporne.
Jak wygląda konwalia?
Jej białe kwiaty mają kształt dzwonków i zebrane są w grona. Konwalia posiada liczne podziemne kłącza, na których wyrastają pąki, przekształcające się później w liście. Konwalie wyrastają na wysokość około kilkunastu do dwudziestu centymetrów.
Zastosowanie konwalii
W ogrodzie można ją sadzić w zacienionych miejscach na niskich rabatkach lub pod drzewami, czy krzewami. Można ją hodować również w pojemnikach. Konwalia nadaje się także na kwiat cięty. Bukiety z konwalii są częstym prezentem dla mam z okazji Dnia Matki.
Konwalia ma właściwości lecznicze i jest stosowana w medycynie, ale też zawiera trujące substancje, dlatego lepiej jej nie używać na własną rękę, zwłaszcza jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy. Specyfiki lecznicze z konwalią najlepiej kupić aptece lub sklepach zielarskich.
Konwalia zawiera olejek eteryczny, który nadaje jej piękny intensywny zapach i jest używany do produkcji perfum. Takimi popularnymi perfumami, u których można wyczuć zapach konwalii, są np. Chanel No. 19.
Czy konwalia jest pod ochroną?
Jeszcze do niedawna konwalie zaliczano do roślin chronionych, jednak zgodnie z nowelizacją rozporządzenia odnośnie ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów z 2015 roku konwalia majowa nie podlega już ochronie.
Konwalia jest symbolem szczęścia i pomyślności. To również kwiaty zakochanych, a bukiety z konwalii często są wybierane przez panny młode.