Roślina należąca do rodziny selerowatych. Uprawiana na całym świecie. Ma właściwości lecznicze i najczęściej jest stosowana jako przyprawa, ale ze względu na swoje dekoracyjne baldachy może pełnić również rolę rośliny ozdobnej na rabatach kwietnych. Koper występuje w wielu odmianach różniących się od siebie np. plennością, przeznaczeniem lub aromatem.
Uprawa kopru ogrodowego
Roślina ta nie jest zbyt wymagająca. Udaje się właściwie na każdej glebie, która będzie wystarczająco wilgotna. Będzie rosła zarówno gdy na zewnątrz będzie cieplej, jak i chłodniej. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną i stopniowo można je dosiewać aż do sierpnia, gdyż roślina ta ma krótki okres wegetacyjny. Koper najczęściej uprawia się jako śródplon. Dużą zaletą wczesnego siewu kopru jest to, że nie atakują go mszyce. Nasiona wysiewa się płytko w rzędach odległych od siebie co 15 cm. Na 1m² wystarczy wysiać zaledwie 6 g nasion. W miarę wzrostu rośliny należy przerywać. Raz posiany koper, gdy dojrzeje, będzie się sam wysiewał. Roślina ta idealnie nadaje się do upraw współrzędnych.
Zastosowanie kopru ogrodowego
Koper stosowany jest w kuchni jako przyprawa. Można go mrozić lub suszyć. Baldachy z nasionami starszych roślin stosuje się do kiszenia ogórków. Dojrzałe nasiona dodaje się również do innych przetworów warzywnych. Na bieżąco można wykorzystywać koper, który wyrasta na kilkanaście centymetrów. Jego młode pędy, czyli tzw. koperek można dodawać do ziemniaków, jajek, zup, dań obiadowych.
Koper ogrodowy, a koper włoski — czym się różnią?
Koper ogrodowy (koperek) ma długą i prostą łodygę, której wierzchołek jest zakończony drobnymi kwitami zabranymi w baldachy. Roślina ta wyrasta nieco ponad 1 m wysokości.
Koper włoski, inaczej fenkuł, charakteryzuje się mięsistymi, zgrubiałymi liśćmi. Roślina ta może osiągnąć nawet 2 m. Podobnie jak w przypadku kopru ogrodowego, na szczytach pędów wyrastają drobne kwiaty zebrane w baldachy.
Uprawa współrzędna – dobre towarzystwo dla kopru ogrodowego to: kalafior, cebula, sałata, jarmuż, burak, brokuł, ogórek, kukurydza, majeranek.