Kosmos jest rośliną jednoroczną. Występuje również pod nazwą onętek. W zależności od odmiany kwiaty tej rośliny mają barwę białą, różową lub odcienie czerwieni. Liście są wąskie pierzastosieczne. Kosmosy wyrastają do wysokości około 1 m. Kwitną w czerwcu. Są bardzo łatwe w uprawie. Rosną na każdej glebie. Na żyznej glebie kosmosy rośną bardzo obficie, ale nieco później zakwitają. Wymagają słonecznego stanowiska. Nasiona onętków wysiewa się bezpośrednio do gruntu na miejsce stałe w kwietniu lub w marcu do inspektu. Kiełkują szybko, już po kilku dniach. Trzeba pamiętać, że roślina ta mocno się rozkrzewia. Siewki należy przerywać albo siać dosyć rzadko, nawet w odległości 40 cm. Wówczas będą miały odpowiednią ilość miejsca, by rozgałęzić się i obficie zakwitnąć. Raz posiane, w kolejnych latach same się wysiewają. W moim ogrodzie każdej wiosny ukazuje się bardzo dużo siewek onętka. Nie sposób byłoby je wszystkie zatrzymać, gdyż swoją objętością zagłuszyłyby inne rośliny. Mimo iż same się wysiewają, to jest ich tak dużo, że i tak muszę je przerywać.
W ogrodzie najczęściej uprawia się dwa gatunki tej rośliny, czyli kosmos podwójnie pierzasty i kosmos siarkowy.
- Kosmos podwójnie pierzasty – wyrasta do 120 cm wysokości. Jego liście są drobne. Kwiaty mają 8 językowatych płatków. Roślina ta silnie się rozgałęzia. Kwiaty są barwy białej, w odcieniach fioletu, niebieskiego i różu.
- Kosmos siarkowy – wyrasta do 100 cm wysokości. Kwiatostany są mniejsze niż u kosmosu pierzastego. Również silnie się rozgałęzia. Kwiaty mają odcień żółtego, czerwonego i pomarańczowego.
Kosmosy są bardzo atrakcyjnymi kwiatami. Można je wykorzystywać do bukietów. Włożone do wazonu długo zachowują świeżość. Poza tym jest to roślina przyciągająca owady zapylające. Jeśli zależy nam na ,,zapylających pomocnikach’’ to warto mieć ją w ogrodzie. Kosmosy pięknie prezentują się w większych kępach. Wysokość i gęstość tych roślin powoduje, że gdy już zakwitną, tworzą rozległe połacie kwiatów, które odwiedzają liczne owady.