Krótko przycięty i wypielęgnowany trawnik kłóci się trochę z ideą naturalnego ogrodu, ale trzeba przyznać, że nawet niewielki jego fragment, jest znaczącą wizytówką zadbanego ogrodu. W takim ogrodzie z przyjemnością się odpoczywa, spędza wolny czas, czy nawet chodzi na boso. Natomiast, żeby zapewnić w ogrodzie równowagę, warto oprócz trawnika zagospodarować trochę miejsca na łąkę kwietną, tak aby owady, ptaki i mniejsze zwierzęta też znalazły coś dla siebie i chętnie odwiedzały nasz ogród.
Jak zadbać o trawnik?
Jeśli niedawno założyliśmy trawnik i zaczynają pojawiać się w nim niechciane rośliny, to nie należy ich wyrywać, ale kosić. Po wielokrotnym koszeniu powinny całkowicie przestać rosnąć. Jeśli przeszkadzają nam rośliny korzeniowe, jakie jak np. mniszki lekarskie, czy jaskry to, aby się ich pozbyć, należy wycinać je głęboko w glebie, najlepiej za pomocą ostrego noża.
Aby zapobiec wyrastaniu chwastów na trawniku, należy go regularnie kosić, grabić i przewietrzać.
Jak często kosić trawę?
Wszystko zależy od szybkości wzrostu trawy. Trzeba pamiętać, że stosując regularne ciecia, zmuszamy trawę do krzewienia się, czyli staje się coraz gęstsza. Pierwsze koszenie nowej trawy można wykonać, gdy trawa wyrośnie na około 6-8 cm. Ostatnie koszenie wykonuje się pod koniec jesieni w październiku lub w listopadzie. Dzięki czemu uzyskuje się też ściółkę, którą ja najczęściej wykorzystuję do okrywania grządek warzywnych.
Podlewanie trawnika
Trawnik należy podlewać, jeśli przez dłuższy czas nie było opadów, a gleba jest już średnio sucha. Nie należy czekać, aż mocno wyschnie. W przypadku automatycznego nawadniania należy to robić rzadko, ale obficie, najlepiej wieczorem ustawiając zraszacz na około 30-40 minut.