W kwietniu wszystko kwitnie. Przyroda staje się coraz bogatsza w roślinność i kolory. I choć możemy spodziewać się coraz większej ilości słonecznych dni, to póki co poranki i wieczory są jeszcze chłodne. W tym miesiącu również nie można wykluczyć opadów śniegu, zwłaszcza na początku kwietnia. Mimo to śmiało możemy już mówić o prawdziwej wiośnie.
Lasy liściaste powoli zagęszczają się, pojawiają się młode listki na drzewach, które emanują szczególną barwą zieleni. Rozkwitają brzozy, klony, graby i inne. Liście drzew nie są jeszcze na tyle bujne, aby mogły zatrzymać promienie słoneczne, które swobodnie docierają do roślin runa leśnego. Dlatego też nadal kwitną zawilce i fiołki. Zakwitają miodunki, przylaszczki, wawrzynek wilcze łyko, barwinki i inne. Na polanach leśnych pojawiają się motyle, a wśród nich najczęściej spotykanym jest cytrynek.
Świat zwierzęcy na dobre wybudza się z zimowego snu. Stałym elementem kwietniowej aury są pojawiające się bociany, jaskółki czy wilgi. W tym miesiącu wiele ptaków buduje swoje gniazda, odbywa gody i składa jaja. Ich śpiew, zwłaszcza samców jest bardzo intensywny. Spośród ptaków, wieczorem możemy usłyszeć śpiew drozda śpiewaka, a wczesnym rankiem i późnym wieczorem najczęściej słychać rudzika. Mimo nadejścia wiosny jeszcze nie wszystkie gatunki ptaków wróciły do naszego kraju po zimie, a ich powroty będą się ciągnęły do maja.
U leśnych ssaków koniec kwietnia jest okresem, kiedy samice dzika rodzą młode. Rodzą się również młode kuny, wilki, liski i gronostaje.
Z owadów możemy już spotkać znacznie więcej gatunków, jednak są i takie, które nadal zimują pod ziemią i dla których kwietniowa pogoda nie jest jeszcze wystarczająco atrakcyjna, by zechciały wyjść na powierzchnię. Niemniej jednak, wraz z intensywnością promieni słonecznych, gleba będzie coraz cieplejsza i to powinno zachęcić najbardziej oporne owady do aktywności. Budzą się zatem owady, ale wśród nich są też te, które niestety niosą pierwsze szkody w lasach oraz sadach.
W parkach i ogrodach bujnie kwitną rośliny cebulowe takie jak krokusy, przebiśniegi, narcyzy i szafirki. Zakwitają krzewy forsycji zwisłej, kwitnie również magnolia wielokwiatowa i czeremcha. Rozwijają się kwiaty na bukach, grabach i jesionach. U kasztanowca, który dopiero zakwitnie w maju, zaczynają otwierać się pąki liściowe.
W przydomowych ogródkach można spotkać kolorowe bratki. W zacienionych jego zakamarkach zakwitają fiołki i bluszczyk kurdybanek. Coraz więcej kwitnie stokrotek oraz pojawiają się kwitnące na żółto mniszki lekarskie.
Kwiecień jest idealnym miesiącem do obserwowania ptaków, których śpiewy niosą się po całym ogrodzie, od rana do wieczora. Dzięki temu, że drzewa jeszcze nie do końca mają wykształcone liście, obserwowanie ptaków jest stosunkowo łatwe.
Sady w tym miesiącu są obsypane kwieciem. Kwitną wczesne grusze i jabłonie. Pod koniec miesiąca zakwitają wiśnie, czereśnie i śliwy. Kwitnie orzech włoski, a wśród krzewów owocowych agrest i porzeczki. Wzmaga się teraz aktywność owadów zapylających. Na kwitnących roślinach można zaobserwować pszczoły, trzmiele. Przyroda żyje pełną parą, a to jeszcze nie koniec jej rozkwitu.