Ten wiecznie zielony krzew pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego i najczęściej kojarzy się z tamtejszymi rozległymi lawendowymi polami. Lawenda ze względu na swoje walory estetyczne i zapachowe często gości również w naszych ogrodach. Jest także jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w ziołolecznictwie.
Charakterystyka niektórych gatunków lawendy
Znanych jest około 30 gatunków lawendy. Poniżej opisy kilku z nich.
–Lawenda wąskolistna – najpopularniejszy gatunek występujący w naszym kraju. Najlepiej też znosi naszą zimę. Lawenda wąskolistna wyrasta do 50 cm wysokości. Ma ozdobne liście. Jej pędy w dolnej części drewnieją. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty umieszczone są piętrowo na łodydze. Mają barwę niebieską lub fioletową.
–Lawenda szerokolistna – jak sama nazwa wskazuje, roślina ta posiada duże i długie liście o wielkości do 5 cm. Posiada również stosunkowo długie kwiatostany.
–Lawenda hiszpańska -wyrasta do 90 cm i ma długi okres kwitnienia, niestety jest bardzo wrażliwa na mrozy.
Uprawa i pielęgnacja lawendy w ogrodzie
Lawenda lubi stanowisko słoneczne, ciepłe, a nawet gorące. Dobrze rośnie na glebach suchych piaszczysto-gliniastych lub średnio wilgotnych, mało żyznych. Najlepsze jest podłoże wapienne, piaszczyste. Jeśli będą posadzone na wilgotnej i ciężkiej glebie, to jej liście zżółkną. W mroźne zimy konieczne jest okrywanie roślin słomą lub igliwiem.
Ważnym zabiegiem jest regularne przycinanie krzewinek, co wzmaga i pobudza wzrost i kwitnienie. Aby roślina się rozkrzewiła najlepiej przyciąć ją wiosną. Jeśli przytniemy ją jesienią, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że lawenda przemarznie zimą. Drugie ciecie można wykonać gdy zaczyna roślina przekwitać. Wówczas będzie mogła zakwitnąć powtórnie. Cięcie należy wykonywać w połowie wysokości ulistnionych pędów.
Zastosowanie lawendy
Lawenda ma działanie uspokajające i antydepresyjne. Można z niej robić uspokajające herbatki. Łagodzi stany lękowe, bezsenność i bóle głowy wywołane stresem. Kąpiel z dodatkiem lawendowych olejków działa relaksująco i odświeżająco na ciało. Pęczki suszonej lawendy stosuje się jako ochronę przed molami. Wystarczy powiesić je w szafie. Oprócz tego, że będą chroniły ubrania, to dodatkowo roztoczą przyjemny zapach.
Lawenda w ogrodzie dzięki swoim właściwością odstrasza kleszcze i mrówki, ale za to przyciąga motyle, które chętnie na niej przesiadują.
