Pięknie kwitnący i intensywnie pachnący krzew wyrastający na wysokość 3-6 metrów. Potocznie nazywany bzem zakwita w maju i na początku czerwca. Kwiaty zakwitają w gęstych kwiatostanach w kolorze białym lub w odcieniach fioletu. Lilak zwyczajny osiąga około 3 metry wysokości, ale zdarzają się również wyższe krzewy. Odporny na mróz i suszę, najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Rosnąc w półcieniu wydaje dużo pędów, natomiast ma o wiele mniej kwiatów. Lilaki nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę, ale najpiękniej wyrastają na żyznym podłożu. Są ozdobą parków i ogródków przydomowych. Pięknie prezentują się w bukietach.
Liście lilaka stosuje się zewnętrznie na bóle głowy. Wystarczy obłożyć czoło i skroń świeżymi listkami i poleżeć z takim okładem kilkanaście minut. Maści z lilaka oraz oliwki są pomocne przy nerwobólach, bólach stawów i mięśni oraz ostrogach piętowych. Dawniej okłady z naparu stosowano na trudno gojące się rany.
Kwiaty bzu w wazonie-jak przedłużyć ich trwałość?
Gałązki lilaka z bujnymi kwiatostanami chętnie są stosowane jako dekoracyjne kwiaty w wazonie. Jako kwiat cięty lilaki nie są zbyt trwałe i wytrzymują zaledwie kilka dni, a to dlatego, że rośliny te mają system wąskich naczyń przewodzących, a dodatkowo pod wpływem nieświeżej wody (stojącej w wazonie), w pędach roślin powstają blokady. Istnieją natomiast metody, dzięki którym można nieco przedłużyć trwałość lilaków w wazonie.
Jak to zrobić? Poniżej kilka rad.
1. Najdłużej utrzymają się w wazonie pędy, ścięte w momencie, gdy 1/3 kwiatów w kwiatostanie jest rozwinięta.
2. Kwitnące pędy przed włożeniem do wazonu należy przyciąć pod ukosem. Stojące w wazonie pędy również warto przycinać co 1-2 dni.
3. Codziennie należy zmieniać wodę w wazonie.
4. Wazon z kwiatami bzu powinno się trzymać w chłodnym miejscu i z daleka od bezpośredniego nasłonecznienia.
5. Kwiatów nie należy również stawiać blisko pojemników z owocami, gdyż wytwarzany przez owoce etylen może powodować, że kwiaty zaczną szybciej więdnąć.