Ogród kwiatowy
Zabezpieczamy rośliny przez mrozem
Krzewy takie jak róże, hortensje, powojniki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć, poprzez usypanie wokół nich kopców z ziemi w taki sposób, żeby dolne korzenie i pędy były przykryte. Nawet jeśli wystające powyżej usypanych kopców części rośliny obmarzną, to i tak z pąków znajdujących się pod przysypaną ziemią wyrosną nowe pędy.
Rośliny cebulowe posadzone jesienią oraz ciepłolubne gatunki zimozielone okrywamy suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków, aby zabezpieczyć je przed silnymi mrozami.
Kolumnowe iglaki
Zanim przyjdą mrozy, powinniśmy zadbać również o iglaki, aby nie złamały się pod ciężarem śniegu. W celu zabezpieczenia wystarczy obwiązać je sznurkiem. Dzięki takiemu zabezpieczeniu gałęzie nie będą się odginać, pod ciężarem śniegu. Listopad jest również dobrym miesiącem na sadzenie iglaków. Jednak od razu po posadzeniu trzeba je zabezpieczyć usypanym kopczykiem ziemi.
Kosimy trawnik
Przy sprzyjającej pogodzie, zanim jeszcze spadnie śnieg, możemy skosić trawę, która dzięki przycięciu, wiosną szybciej urośnie.
Segregujemy nasiona kwiatów
Nasiona kwiatów, które udało nam się zebrać, po dokładnym osuszeniu czyścimy z resztek owocostanów. Najlepiej użyć w tym celu sitka. Oczyszczone nasiona pakujemy w torebki papierowe. Należy je przechowywać w temperaturze 5-10ºC i w miejscu, w którym nie będą narażone na zawilgocenie.
Warzywnik
Zbieramy ostanie warzywa
Wykopujemy pietruszkę, wycinamy pory i główki kapusty. Kapustę brukselską i jarmuż już po pierwszych przymrozkach możemy zbierać na bieżące spożycie. Z racji tego, że są one odporne na niskie temperatury, mogą jeszcze pozostać w gruncie.
Wysiewamy nasiona na wczesny zbiór wiosenny
Póki nie wystąpiły przymrozki, to możemy wysiać do gruntu nasiona marchwi, kopru i pietruszki.
Sad
Drzewka i krzewy owocowe
Jeśli na początku miesiąca ziemia nie jest przemarznięta, to można sadzić drzewka i krzewy owocowe. Wokół krzewów i drzewek owocowych usypujemy kopczyki z ziemi, aby zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Możemy również owinąć je np. słomą lub trzciną, aby ochronić je przed gryzoniami.
Zabezpieczamy winorośl i jeżyny. Wrażliwe na niskie temperatury odmiany, dobrze jest okryć słomianymi matami, najlepiej po uprzednim rozłożeniu roślin na ziemi.
Zbieramy i zakopujemy w ziemi zgniłe owoce. Wycinamy również chore pędy i gałęzie zainfekowane przez szkodniki.
Porządkujemy i grabimy opadłe liście. Można je przeznaczyć na kompost lub wykorzystać do zabezpieczania roślin albo do ściółkowania grządek.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie w listopadzie. Przygotowaliśmy również przysłowia na listopad.