Ogród kwiatowy
Wysiewamy do doniczek pierwsze kwiaty jednoroczne
W lutym, spośród kwiatów jednorocznych można już wysiać do podkiełkowania petunie, żeniszki oraz ostróżki.
Doglądamy kwiaty w skrzynkach oraz trawnik
Kwiaty w skrzynkach, które zdobiły tarasy, czy balkony (np. róże miniaturowe, oleandry) regularnie nawadniamy oraz usuwamy obumarłe liście i pędy.
Jeśli na trawniku leżą zamarznięte pokrywy lód to należy je usunąć. Pozostawione na trawniku mogą doprowadzić do pleśni śniegowej. Sprawdzamy także osłony i wszelkie okrycia, którymi były zabezpieczone rośliny przed niskimi temperaturami. Jeśli osłony zostały gdzieś uszkodzone, to naprawiamy je.
Przycinamy krzewy
Jeśli w lutym jest dodatnia temperatura, to można już zacząć przycinać krzewy o sezonowych liściach (niezimozielonych). Należy usuwać także rozłogi korzeniowe i odrosty oraz pędy, które są chore i uszkodzone.
Usuwamy nadmiar śniegu z roślin
W dalszym ciągu doglądamy iglaki i usuwamy z nich nadmiar śniegu. Jest to szczególnie ważne u formowanych iglaków, które przez swój stożkowy kształt, pod wpływem śniegu łatwo mogłyby ulec złamaniom.
Warzywnik
Przygotowujemy rozsady i kupujemy nasiona
W lutym możemy już wysiewać pierwsze warzywa na rozsady. Warto więc zaopatrzyć się w pojemniki lub zrobić przegląd zeszłorocznych skrzynek i sprawdzić, czy będą nadawały się do użycia.
W połowie miesiąca można już zacząć wysiewać wczesne warzywa kapustne: kapustę, kalarepę i kalafiora. Zabieramy się także za wysiew porów i selerów. Możemy wysiać sałatę na wczesną rozsadę. Rozsadę przygotowujemy, wysiewając nasiona na palety wielodoniczkowe, a gdy zaczną kiełkować, należy przepikować je w pojedyncze doniczki, umieszczając po kilka sztuk siewek. Powinny mieć one dostęp do światła, najlepiej ustawić je na parapecie o ekspozycji południowej. Do doniczek wysiewamy pietruszkę, cebulę i szczypiorek. W drugiej połowie miesiąca można wysiewać paprykę i pomidory.
Jeśli jeszcze nie zaopatrzyliśmy się w nasiona, to jest to najwyższy czas, aby się za nimi rozejrzeć. Być może jakieś nasiona z zeszłego sezonu nie zostały posiane i mogą być wykorzystane w tym roku. Warto sprawdzić, czy nie są przeterminowane, gdyż w przypadku przeterminowanych nasion jest duże prawdopodobieństwo, że wiele z nich nie wzejdzie.
W lutym robimy również przegląd swoich narzędzi i uzupełniamy brakujący „sprzęt ogrodniczy”. Kompletujemy również potrzebne nawozy oraz produkty, z których będziemy korzystać, jak tylko rozpocznie się sezon ogrodniczy. Jeśli chcemy już zająć się przygotowaniem grządek, pod uprawę warzyw, a nie jest jeszcze wystarczająco ciepło, to można takie grządki nakryć np. agrowłókniną, dzięki czemu gleba szybciej rozmarznie i będzie lepiej nawilgocona.
Sad
Doglądamy drzewa owocowe
Sprawdzamy, jaki jest stan pni drzew. Jeśli np. z powodu opadów deszczu zmyło się wapno na pniach, to powtarzamy zabieg bielenia. Sprawdzamy również, czy na drzewkach nie ma jakichś oprzędów z gąsienicami — jeśli są, to zbieramy je. Usuwamy również zmumifikowane owoce, jeśli takie pozostały jeszcze na drzewach.
Podcinamy drzewa owocowe
W drugiej połowie lutego podcinamy gałęzie, w celu prześwietlenia korony drzew owocowych. Skracamy więc gałęzie strych jabłoni, gruszy i śliw. Tyczy się to tylko gatunków, które wykazują niską wrażliwość na ujemne temperatury powietrza. Należy usunąć wszystkie uszkodzone i chore pędy. Usuwamy również wilki. Takie podcinanie sprawi, że korona drzewa będzie bardziej przejrzysta i nasłoneczniona. Cięcie najlepiej przeprowadzić, gdy jest ciepło i są dodatnie temperatury powietrza.
Podcinamy krzewy porzeczek i agrestu
Usuwamy najstarsze pędy oraz cienkie i słabe, które zostały dotknięte chorobą lub zniszczone. Warto zaznaczyć, że porzeczka czarna, formuje pąki kwiatowe tylko na jednorocznych lub dwuletnich pędach, zatem trzeba zostawić odpowiednią ich ilość, która wyda owoce.
Jeśli szukasz pracy, odwiedź stronę https://pl.jooble.org/
W innych wpisach znajdziesz informacje o zimowej przyrodzie. Przygotowaliśmy również przysłowia na luty.
Dziękuję za te wpisy, jestem poczatkująca i bardzo mi pomagają 🙂