Macierzanka piaskowa zaliczana jest do półkrzewów. Osiąga wysokość około 15 cm. Jej korzeń jest zdrewniały, a długie płożące pędy silnie się rozrastają. Macierzanka posiada drobne listki, z których największe znajdują się na środku rośliny, natomiast w jej części górnej oraz dolnej są mniejsze. Kwiaty macierzanki są drobne o barwie różowo-fioletowej.
Roślina ta występuje na suchych, piaszczystych glebach dlatego też można ją spotkać głównie w borach sosnowych oraz na nasłonecznionych polanach. Jest bogata w olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne oraz kwasy organiczne. Jest rośliną miododajną o intensywnym zapachu. Bardzo efektownie wygląda również na ogródkach skalnych i rabatach.
Do ususzenia nadaje się całe ziele macierzanki, które należy zbierać w czasie kwitnienia rośliny, czyli od czerwca do września. Roślinę ścina się bez zdrewniałych pędów i zżółkniętych dolnych liści. Ponieważ rośnie ona na piaszczystych glebach, przez co łatwo jest ją wyrwać, najlepiej ścinać ją nożem lub sekatorem. Zebrany materiał należy suszyć w cienistym, suchym miejscu w temperaturze do 35° C. Ziele macierzanki akurat bardzo dobrze wysycha w naturalnych warunkach, jeśli tylko zapewni się jej dostęp powietrza. Po wysuszeniu roślina zachowuje swój naturalny kolor oraz aromat. W smaku jest gorzkawa.
Właściwości macierzanki
Macierzanka piaskowa charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, wykrztuśnym, ściągającym, moczopędnym i przeciwkurczowym. Rozgrzewa i dodaje energii. Napar stosuje się przy chorobach gardła, dróg oddechowych, schorzeniach pęcherza moczowego, wątroby, przy pasożytach jelitowych, bólach głowy, migrenach. Zewnętrzne kompresy z macierzanki piaskowej przyniosą ulgę przy bólach reumatycznych, zapaleniu skóry, ranach, wrzodach, stłuczeniach.
źródło:
- Leśne rośliny zielarskie, M.Polakowska.
- Zbieramy zioła, K.Mikołajczyk, M. Reszczyńska.