Ogród kwiatowy
Sadzimy dalie i mieczyki
Dalie wymagają bardzo żyznej, przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska. Przed wysadzeniem, możemy je rozmnożyć, dzieląc karpy. W tym celu należy wybrać karp o kilku dobrze wykształconych korzeniach i podzielić go na fragmenty, z których każdy powinien, mieć co najmniej jeden korzeń oraz fragment ubiegłorocznej łodygi z co najmniej jednym pąkiem. Jeśli sadzimy niepodzielone karpy dalii, to możemy w dołku usypać mały kopczyk z ziemi, a na nim rozłożyć promieniście korzenie i przysypać ziemią. Pąk powinien znajdować się tuż pod powierzchnią ziemi. Fragmenty otrzymane z dzielenia karpy należy sadzić głębiej, tak aby pąk był przysypany około 5 cm warstwą ziemi.
Mieczyki wymagają słonecznego stanowiska. Sadzimy je na początku maja. Jeśli przed połową miesiąca spodziewamy się przymrozków, to należy rośliny okryć włókniną zabezpieczającą przed niskimi temperaturami.
Byliny
Byliny rozmnażamy, pobierając z nich sadzonki, z młodych, wiosennych pędów. Takie sadzonki powinny zawierać fragment zeszłorocznego pędu – mówimy wtedy, że są to sadzonki z piętką. W ten sposób można rozmnażać np. rozchodnik czy ostróżkę ogrodową. Z bylin możemy wysiewać w tym miesiącu: łubin, smagliczkę, orlik, rudbekię, jastrun, gęsiówkę. Na rabaty na stanowiskach półcienistych możemy wysiać dzikie byliny np. miodunki, fiołki wonne.
Pielęgnujemy piwonie
Regularnie podlewamy piwonie oraz usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Ze względu na duże rozmiary rośliny dobrze jest zastosować przy nich podpórki.
Pielęgnujemy róże
Spulchniamy ziemię wokół róż, równocześnie usuwamy dookoła nich wyrastające chwasty. Przycinamy także wyrastające u nasady dzikie pędy.
Sadzimy lwią paszczę
Na początku maja można wysadzić lwią paszczę, która dobrze znosi niewielkie przymrozki. Wymaga ona żyznej gleby i słonecznego stanowiska, choć równie dobrze będzie rosła w półcieniu.
Rośliny cebulowe
Usuwamy liście przekwitniętych roślin cebulowych. W czasie kwitnienia roślin cebulowych możemy przyjrzeć się im, czy nie mają jakichś oznak chorób. Gdyby pojawiły się na nich np. zniekształcone liście, powiększające się plamy itd. to takie rośliny wraz z cebulką należy wykopać, a następnie spalić lub głęboko zakopać, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby. Pod koniec kwitnienia tulipanów można usunąć z nich kwiaty, a zostawić jedynie pęd z liśćmi. Zapobiegnie to powstawaniu nasion i przyrostowi cebul.
Wysadzamy wcześnie przygotowane rozsady
Najlepiej, jeśli sami przygotowaliśmy wcześniej rozsady, natomiast jeśli nie było na to czasu to oczywiście można kupić gotową rozsadę. Przy takim zakupie należy zwrócić uwagę na stan roślin, czy są świeże czy ich liście nie są zwiędnięte, zżółknięte, nie ma ciemnych plam itd.
Rośliny jednoroczne
Do gruntu wysiewamy: nasturcję, smagliczkę, groszek pachnący, słonecznik i wilec.
Pozostałe prace
Przycinamy wzrastające trawy ciepłolubne, usuwamy ich suchą część nadziemną.
Regularnie usuwamy chwasty.
Warzywnik
Wysiewamy do gruntu nasiona buraka ćwikłowego, ogórków, cukinii, kabaczka, fasoli szparagowej, dyni oraz wysadzamy cebulę dymkę i sałatę.
Buraki ćwikłowe
W pierwszej połowie maja wysiewamy buraki na zbiór jesienny i na bieżące spożycie. Pod koniec miesiące natomiast wysiewamy buraki przeznaczone na przechowanie. Szczególnie te wysiane w czerwcu lub w lipcu znacznie lepiej się przechowują. Buraki systematycznie przerywamy tak, aby rośliny były odległe od siebie o 2 cm. Można też wysiewać buraki gniazdowo, po kilka nasion w jednym miejscu. Wówczas systematycznie zbieramy większe buraczki, wykorzystując je w kuchni i pozwalając następnym dorastać.
Ogórki
Między 8.05, a 15.05 wysiewamy do gruntu ogórki. Ogórki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Wysiane w tym czasie wzejdą, kiedy już minie niebezpieczeństwo przymrozków. Jeśli nie chcemy czekać do 15 maja z wysadzaniem ogórków do gruntu, to można wykonać następujące czynność, aby przyśpieszyć proces wzrostu:
1) Można wysiać je już na początku maja, a gdyby obmarzły to wysiać kolejny raz, ale już w terminie, kiedy nie będą narażone na przymrozki.
2) Ogórki można wysiać w głębsze rowki, dzięki czemu będą bardziej chronione przed wiatrem i niskimi temperaturami. Zasypane rowki należy przykryć folią.
3) Przed wysianiem należy moczyć nasiona przez 24 godziny w letniej wodzie, a następnie ułożyć je na wilgotnym piasku lub torfie i wysiewać do gruntu, gdy będą miały 0,5 cm długości.
4) Można również wysiać nasiona wcześniej pod koniec kwietnia do doniczek i po ustąpieniu przymrozków wysadzić zahartowane rośliny do gruntu.
Hartujemy siewki
Siewki papryki, pomidorów i cukinia, które były wysiane w skrzynkach w warunkach domowych, dobrze jest zahartować przed przesadzeniem na stałe miejsce. Można wystawić je na kilka godzin na powietrze, jeśli jest ciepło, najlepiej w miejsce, gdzie będą zacienione. Po kilkurazowym wystawieniu w ciągu dnia zostawiamy je na noc. Tak, żeby w połowie maja już były zahartowane i żeby można było je wtedy wysadzić do gruntu.
Szpinak
Na bieżąco zbieramy szpinak. Zbyt wyrośnięte rozety szpinaku wycinamy, by nie dopuścić do ich zakwitnięcia. Zebrany szpinak można zamrozić.
Po 15 maja do gruntu wysadzamy rozsady: papryk, selerów, pomidorów.
Pomidory
W połowie maja wysadzamy do gruntu pomidory. Na początku uprawy warto jednorazowo zasilić kompostem krzewy pomidorów. Regularnie należy wyłamywać boczne pędy, najlepiej w ciepły dzień, bo wtedy szybciej zagoją się rany. Pomidory potrzebują dużo wody, lubią wodę ciepłą, dlatego dobrze jest podlewać je deszczówka lub wodą wystawioną na działanie słońca. Warto je również ściółkować, żeby miały zatrzymaną wilgoć.
Zbieramy dojrzałe rzodkiewki, sałaty, rukole. Rzodkiewkę można siać przez cały maj co 10-14 dni. W te sposób zachowamy ciągłość zbiorów.
Przerywamy siewki warzyw, które wschodzą zbyt gęsto, regularnie usuwamy chwasty oraz rozkładamy ściółkę pod uprawy warzyw ciepłolubnych.
Dbamy o prawidłowe nawadnianie roślin
Rośliny najlepiej podlewać wieczorem, dlatego, że nocą woda głębiej przeniknie do ziemi oraz nie wyparuje z niej zbyt szybko. Nie należy również podlewać za często małymi dawkami, gdyż w ten sposób można roślinom zaszkodzić. Nawadniać należy, dopiero gdy ziemia będzie lekko przesuszona, wtedy należy rośliny obficie podlać tak, aby woda mogła przeniknąć co najmniej na 12 cm głębokości. Do podlewania nie powinno się używać silnego strumienia. Nie wszystkie rośliny lubią zmoczenie liści, nie lubią tego np. sałata i pomidory. Należy również wziąć pod uwagę, że im roślina jest głębiej zakorzeniona w ziemi, tym lepiej zniesie okresowe przesuszenie górnej warstwy gleby, tyczy się to np. pomidora.
Sad
Drzewka owocowe
Formujemy korony młodych drzewek owocowych. Usuwamy z nich chore, porażone pędy. W razie konieczności stosujemy na drzewach owocowych siatki ochronne przeciw ptakom, które zjadają zawiązki owoców. Odchwaszczamy ziemię przy młodych drzewkach, aby nie miały konkurencji w pobieraniu wody i składników pokarmowych. U młodych drzewek owocowych usuwamy owoce. Drzewka owocowe w pierwszym roku po posadzeniu powinny przeznaczyć wszystkie swoje siły na rozwój pnia i korony, dlatego należałoby usunąć z nich zawiązki owoców. Pod krzewy i drzewka owocowe rozsypujemy ściółkę ze skoszonej trawy – będzie chronić rośliny przed wysychaniem i dostarczy im składników pokarmowych.
Zabezpieczamy drzewa i krzewy owocowe przed przymrozkami
Majowe przymrozki nie są rzadkością, dlatego warto zadbać o drzewa i krzewy owocowe, aby niska temperatura nie uszkodziła ich kwiatów oraz zawiązków owoców. W celu zabezpieczenia stosuje się: odymianie, ogrzewanie oraz opryskiwanie wodą. Odymianie jest to spalanie takich materiałów, które wytworzą dużo dymu np. słoma, trociny, wilgotne drewno. Dzięki takiemu zabiegowi temperatura powietrza może wzrosnąć o 2°C. Kolejny równie prosty sposób to opryskiwanie wodą korony drzew, przy pomocy urządzeń zraszających. Korony drzew można również przykryć agrowłókniną.
Zbieramy kwiaty mniszka lekarskiego na syrop lub do ususzenia na herbatkę.
Sadzimy borówki
Sadzimy krzewy borówki czarnej i borówki brusznicy. Wymagają one próchniczej ziemi o kwaśnym odczynie. Bardzo dobrze sprawdzi się u nich podłoże dla różaneczników.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie w maju.
Przygotowaliśmy również przysłowia na maj.