W Polsce najpopularniejszym gatunkiem malin, który można spotkać na obszarze całego kraju, jest malina właściwa (Rubus idaeus L.). Gatunek ten rośnie w lasach liściastych oraz w borach mieszanych, na skrajach lasów. Może osiągać wysokość nawet około 2 m. Malina właściwa kwitnie w maju i w czerwcu. Owocuje natomiast w lipcu i w sierpniu.
Obecnie istnieje wiele odmian hodowlanych malin, które z powodzeniem można uprawiać w swoich ogródkach i które owocują aż do późnej jesieni.
Owoce malin zbiera się, gdy są w pełni dojrzałe. Można je również wysuszyć, wówczas zachowują swój kolor i zapach, a w smaku są lekko kwaskowate. Owoce malin zawierają m.in.: cukry, sole mineralne, pektyny, olejki eteryczne, śluzy, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witaminę C, prowitaminę A (beta-karoten), potas, żelazo, cynk.
Owoce malin mają właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Są pomocne w walce z przeziębieniem. Stosuje się je w przemyśle spożywczym do produkcji dżemów, konfitur. Jedzone na surowo są zdrową przekąską. Są także dodatkiem do ciast, deserów, musli.
Z owoców produkuje się również sok malinowy, który ma działanie wzmacniające, poprawia odporność organizmu oraz ma właściwości silnie rozgrzewające.
Cennym surowcem zielarskim są również liście maliny. Zbiera się je wiosną. Zebrany materiał powinien być zdrowy i bez żadnych odbarwień. Wysuszone liście mają kolor zbliżony do naturalnego. Liście zawierają m.in.: garbniki, sole mineralne, cukry, żywice, kwas jabłkowy. Napary i herbaty z liści malin pomocne są przy przeziębieniach, grypie oraz poprawiają procesy trawienne. Mają również działanie bakteriobójcze. Są pomocne w walce z wypryskami skórnymi i trądzikiem. Działają także moczopędnie oraz ściągająco.
Maliny bardzo korzystnie wpływają na stan skóry. Dzięki zawartym w nich minerałom i witaminą działają na skórę nawilżająco i regenerująco. Kosmetyki zawierające maliny wzmacniają i poprawiają stan skóry, a dodatkowo przyjemnie pachną. Skóra jest wygładzona i odżywiona, dodatkowo kosmetyki z malin działają przeciwzmarszczkowo.