Marchew jest warzywem korzeniowym uprawianym głównie w plonie głównym. Czasami wysiewa się ją również jako poplon. Zawiera dużo witamin, soli mineralnych, cukrów i karotenoidów. Jest źródłem witaminy A niezwykle cennej dla oczu. Dlatego też sok ze świeżej marchwi jest szczególnie polecany osobom, które dużo pracują przy komputerze oraz dla „moli książkowych”. Dobrze jest się zaopatrzyć we wczesne i późne odmiany marchwi tak, aby zebrać plon również na przechowywanie.
Wymagania
Roślina ta nie ma zbyt wysokich wymagań. Dobrze znosi przymrozki oraz upały. Najodpowiedniejszą temperaturą do wzrostu dla marchwi będzie 15-21°C. Marchew udaje się właściwie na każdej glebie, która nie będzie ani zbyt ciężka, ani podmokła.
Jak siać marchew?
Marchew na zbiór wczesny sieje się pod koniec marca lub na początku kwietnia. Można uzyskać marchew jeszcze wcześniej w czerwcu. W tym przypadku nasiona należy wysiać późną jesienią, zanim jeszcze zamarznie gleba, czyli pod koniec listopada lub na początku grudnia. Posiana w tym terminie nie skiełkuje przed zimą. Jesienią można siać marchew gęściej, niż miałoby to miejsce wiosną. Marchew przeznaczoną do przechowywania należy wysiewać w połowie maja.
W zależności od warunków marchew będzie wschodziła od 3 do 5 tygodni. Po uzyskaniu wczesnej marchwi w lipcu i sierpniu, na jej miejsce można wysiać warzywa poplonowe np. szpinak, sałatę. Marchew ma wiele odmian i w zależności od odmiany nasiona wysiewa się w rzędach, o różnej odległości od siebie (od 15 do 25 cm). Siejemy na głębokość około 1-2 cm.
W miarę pojawiania się siewek należy je przerywać i odchwaszczać. Pierwsze przerywanie robimy, gdy rośliny już nieco podrosną. Przerywamy je tak, by zostały w miarę pojedyncze rośliny. Stopniowo wyrywamy te o najgrubszych korzeniach do bieżącego spożycia.
Zbiory marchwi
Wczesna marchew nadaje się do zbioru już na przełomie czerwca i lipca, późne odmiany z kolei wykopuje się w okresie od września do połowy października. Marchew, którą będziemy przechowywać, należy oczyścić z ziemi i usunąć z niej nać. Przechowywać należy jedynie okazy zdrowe.
Uprawa współrzędna – dobre towarzystwo dla marchwi to: mięta, cebula, czosnek, groch, majeranek, brukiew.
Kolorowa marchew
Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale marchew występuje również w odmianach, których korzeń może mieć odcienie fioletowego, białego oraz żółtego.
Marchew fioletowa swoją barwę zawdzięcza roślinnym barwnikom, które nadają jej ten specyficzny kolor. Z tego też względu odmiana ta jest wykorzystywana w przetwórstwie spożywczym jako naturalny barwnik, ale też wykorzystuje się ją do produkcji soków i koncentratów. Warto wiedzieć, że fioletowe odmiany mają to do siebie, że wcześniej wybijają w pędy nasienne niż tradycyjne odmiany marchwi.
Żółta marchew jest bogata w luteinę, czyli prozdrowotny związek, który ma korzystny wpływ na siatkówkę oka. Wadą tej odmiany jest jednak to, że pod wpływem światła często przebarwia się jej głowa korzenia na zielono. Można temu zapobiec poprzez okopanie korzenia ziemią w czasie wegetacji.
Biało-kremowa odmiana marchwi ma bardzo intensywny marchwiowy smak pomimo tego, że nie zawiera karotenoidów. Wykorzystuje się ją również do produkcji soków. Przykładem takiej marchwi jest odmiana White Satin F1.
Jak przechowywać kolorową marchew?
Warunki do przechowywania powinny być takie same jak w przypadku tradycyjnej pomarańczowej marchwi.