Melisa lekarska jest miododajną byliną (mel-po łacinie oznacza miód) osiągającą wysokość do 60 cm. Ma drobne listki, z których kącików wyrastają małe, białe kwiaty. Dzięki zawartości olejków lotnych przyjemnie pachnie. Zawiera cenne mikroelementy np. magnez, miedź oraz chlorofil oraz witaminę C i działające przeciwbakteryjnie garbniki.
Uprawa melisy
Melisę lekarską uprawia się na ciepłych i słonecznych stanowiskach. Jeśli rośnie w miejscach wilgotnych i cienistych, wówczas jest mniej zasobna w olejek eteryczny. Wymaga żyznej gleby. Do suszenia nadaje się całe ziele, które najlepiej zbierać w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do września. Można zbierać także same listki i wierzchołki pędów. Zebrany surowiec należy suszyć w temperaturze max. 35°C. Ususzona roślina ma przyjemny cytrynowy zapach.
Właściwości melisy
Melisa ma działanie uspokajające. Stosowana jako herbatka ułatwia zasypianie i łagodzi stany nerwowe i lękowe. Warto popijać herbatę z melisy również przy zaburzeniach żołądka na tle nerwowym. Wspomaga ona procesy trawienne. Działa wiatropędnie. Pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Łagodzi bóle głowy i migreny, zmniejsza niepokój. Młode listki można dodawać do sałatek, sosów, kanapek.