Niezapominajka to roślina dwuletnia o drobnych kwiatkach (średnica 5 mm) barwy niebieskiej, białej lub różowej. Jej liście są małych rozmiarów oraz wąskie i pokryte delikatnym meszkiem. Niezapominajki osiągają wysokość 20-40 cm. Kwitną od kwietnia do czerwca. Są miododajnymi roślinami powszechnie występującymi w strefie klimatu umiarkowanego. Uważa się, że niezapominajki wzmacniają pozytywne nastawienie, uwalniają od lęków. Bukiecik z niezapominajek postawiony w domu oczyszcza atmosferę i ułatwia komunikację między domownikami. Kwiaty te są uznawane również za symbol pamięci, a 15 maja mają w Polsce swoje święto, czyli Święto Polskiej Niezapominajki.
Popularne gatunki niezapominajek
- Niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris) – roślina dwuletnia. Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta pochodzi z Alp. Występuje na terenach górskich w Europie i w Turcji. W Polsce można ją spotkać w Tatrach. Chętnie jest uprawiana jako roślina ozdobna. Niezapominajki alpejskie kwitną wczesną wiosną. Wyrastają na wysokość około 30 cm. Ich ciemnoniebieskie kwiaty mają średnicę 6-10mm.
- Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) – roślina jednoroczna wyrastająca na wysokość 10-45 cm. Rośnie zarówno na glebach piaszczystych, jak i na glebach cięższych. W naszym kraju pospolicie występuje na całym niżu oraz w niższych partach gór. Można ją spotkać na nieużytkach, polach, ugorach. Od innych gatunków niezapominajek odróżniają ją mniejsze kwiaty (mają średnicę 2-4mm) oraz pokryte włoskami łodygi.
Popularne odmiany niezapominajek
- Bryza – o białych kwiatkach.
- Victoria – o ciemnoniebieskich kwiatach.
- Niebieska Kuleczka – o kwiatach jasnoniebieskich.
Uprawa niezapominajek
Niezapominajki najlepiej rosną na glebie żyznej i dostatecznie wilgotnej. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się kwitnącą rośliną, to powinniśmy ją posadzić na stanowisku półcienistym. Na stanowisku słonecznym znacznie szybciej przekwita. Nasiona wysiewa się od drugiej połowy czerwca do początku lipca na rozsadnik lub do inspektu. Wyrośnięte siewki należy przepikować w rozstawie 3×4 cm, a na miejsca stałe wysadzać w sierpniu lub wrześniu w rozstawie 15×20 cm lub na wiosnę przyszłego roku. Obrywając przekwitłe kwiaty, możemy przedłużyć okres kwitnienia rośliny.
Zastosowanie
- kwiat cięty
- skalniaki
- rabaty
- tarasy
- balkony
- roślina doniczkowa