Zakwitające lipy drobnolistne są znakiem, że nastał już lipiec. Najwyższy czas pomyśleć gdzie spędzić urlop i zaplanować wakacyjny wyjazd. Zapewne większość ludzi już z niecierpliwością czeka, żeby wyrwać się z miasta i spędzić trochę czasu wśród natury, która w tym miesiącu ma wiele do zaoferowania.
Oprócz charakterystycznych dla tego miesiąca kwitnących lip kwitnie wszelka roślinność, różne gatunki drzew, krzewów, kwiatów, roślin zielnych. Dojrzewają teraz owoce wielu roślin. W miesiącu tym zaczynają się już sianokosy i żniwa, więc pola i łąki z czasem staną się bardziej ogołocone. Póki są pełne zbóż i roślinności łąkowej warto napawać się ich widokiem.
Lipiec w lesie
W lasach w lipcu próżno szukać wiosennych kwiatów. Te już dawno przekwitły, a z większości pozostały jedynie kłącza oraz ukryte w ziemi cebulki. Mimo tego, runo leśne nadal jest bogate w różne gatunki roślin. Kwitnie czyściec leśny, trędownik, czy leśne trawy np. kostrzewa olbrzymia, trzcinniki. Niektóre gatunki paproci (np. narecznica samcza) wytwarzają teraz zarodniki. Owocują poziomki, maliny, borówka czernica. Kwitnie borówka brusznica. Dojrzewają owoce czeremchy. Na polanach obficie kwitnie macierzanka piaskowa, dziurawiec pospolity. Z typowo letnich kwiatów zakwita nawłoć pospolita i wierzbówka kiprzyca. Również teraz dojrzewa brzoza.
Grzyby w lipcu
W lipcu pojawia się coraz więcej grzybów. Oprócz gatunków, które rosły w czerwcu, teraz zaczynają pokazywać się także rydze i maślaki. Spośród trujących grzybów nierzadko można spotkać muchomory czerwone. Pojawiają się również muchomory żółtawe, muchomory plamiste i najbardziej trujący muchomor zielonawy (sromotnikowy).
Owady w lipcu
Fruwających owadów w tym miesiącu jest mnóstwo w każdym środowisku. Lipiec dla owadów i bezkręgowców jest okresem godów. Roją się teraz motyle, których w tym miesiącu jest najwięcej. Na nasłonecznionych polanach widać pazia królowej, cytrynki i inne. W połowie miesiąca pojawia się rusałka żałobnik i rusałka pawik. Niestety większość z motyli jest szkodnikami (np. bielinki) i w postaci gąsienicy rozpoczynają żer na roślinach. W tym miesiącu również pod ziemią prężnie działa turkuć podjadek, który podcina korzenie roślin. Gwałtowne więdniecie pomidorów, może być spowodowane jego działalnością. W lasach żeruje barczatka sosnówka, brudnica mniszka, kuprówka rudnica, borecznik sosnowiec. W lipcu odbywają loty również leśne chrząszcze. Popularnym gatunkiem chrząszcza jest chrząszcz grabarz, którego najczęściej można spotkać przy padlinie, gdzie składa jaja. Z innych gatunków chrząszczy licznie występuje np. biegacz skórzasty.
Ptaki w lipcu
W lipcu ptaki są znacznie cichsze niż w poprzednich miesiącach, również dlatego, że ukończyły lęgi. Nadal jednak słychać gromkie śpiewy, najczęściej rano i wieczorem. Za to w czasie upałów w lasach i ogrodach jest niemal cicho. Teraz ptaki wyprowadzają młode z gniazda. Wśród mniejszych gatunków ptaków, niektóre z nich wyprowadzają nawet już drugi raz pisklęta. W letnie wieczory można spotkać latające nietoperze, a nocami sowy płomykówki.
Lipiec w parkach i ogrodach
W lipcu zakwita już większość jednorocznych kwiatów np. aksamitki, nasturcje, cynie. Spośród bylin zakwitają między innymi dalie, malwy, floksy. Zakwitają także lilie królewskie i mieczyki ogrodowe. W cienistych ogrodach i parkach kwitnie niecierpek drobnokwiatowy. Kwitnie winobluszcz pięciolistny, czyli dzikie wino. W parkach i ogrodach rozkwitają róże.
Lipiec w sadzie
W sadach zbieramy ostatnie dojrzewające truskawki. Dojrzewać zaczynają teraz porzeczki (czarna oraz czerwona), agrest, maliny. Pojawiają się śliwki, gruszki oraz jabłka papierówki. Dojrzewają również wiśnie i czereśnie, z których możemy już robić pierwsze przetwory.
Letnie szczęście
Lato, pobądź z nami.
Lato, nie uciekaj.
Dom daleko,
gwar daleko,
ale blisko rzeka.
Nie licz nam kukułko,
ile dni zostało,
bo leśnego szczęścia dla nas
zawsze będzie mało.
Tadeusz Śliwa