Ogórki są bardzo popularnym warzywem. Można je spożywać jako świeże, kiszone lub konserwowe. Są dodatkiem do sałatek, kanapek i dań obiadowych. Są nisko kaloryczne i w 95% składają się z wody organicznej, która jest bardzo dobrze przyswajalna przez nasze komórki. Ogórki zawierają witaminy: C, A, B oraz wapń, fosfor, magnez i potas.
Charakterystyka niektórych odmian ogórków
- Delicious – odmiana późniejsza o średniej plenności, owoce mają kształt cylindryczny, skórka gładka ciemnozielona, nadają się na sałatki i do kwaszenia.
- Mikor (Mini) – owoce mają długość 3-7 cm i grubości około 1,5 cm. Odmiana ta nadaje się na korniszony.
- Monastyrski – odmiana wczesna, ale nisko plenna, dosyć podatna na choroby, owoce o kształcie cylindrycznym mają skłonność do żółknięcia. Odmiana ta nadaje się na konserwy i do kwaszenia.
Uprawa ogórków
Ogórki pochodzą z gorącego klimatu, dlatego też przy uprawie wymagają wysokich temperatur w przedziale 18-25°C. W chłodnych i deszczowych latach zbiory są znacznie mniejsze. Gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10°C wówczas przestają rosnąć. Najlepsza jest dla nich gleba ciepła i przepuszczalna, zasobna w próchnicę. Często ogórki wysiewa się na miejsce przedplonów np. szpinaku, sałaty, rzodkiewki.
Kiedy siać ogórki?
Ogórki wysiewamy do gruntu między 8.05, a 15.05. Czasami przy niepewnej pogodzie można wstrzymać się z wysiewem do 20.05. Ogórki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, a wysiane w tym czasie wzejdą, kiedy już minie niebezpieczeństwo przymrozków. Jeśli nie chcemy czekać do 15 maja z wysadzaniem ogórków do gruntu, to można wykonać następujące czynność, aby przyśpieszyć proces wzrostu:
- Można wysiać je już na początku maja, a gdyby obmarzły to wysiać kolejny raz, ale już w terminie, kiedy nie będą narażone na przymrozki.
- Ogórki można wysiać w głębsze rowki, dzięki czemu będą bardziej chronione przed wiatrem i niskimi temperaturami. Zasypane rowki należy przykryć folią.
- Przed wysianiem należy moczyć nasiona przez 24 godziny w letniej wodzie, a następnie ułożyć je na wilgotnym piasku lub torfie i wysiewać do gruntu, gdy będą miały 0,5 cm długości.
- Można również wysiać nasiona wcześniej pod koniec kwietnia do doniczek i po ustąpieniu przymrozków wysadzić zahartowane rośliny do gruntu.
Gdy siewki wzejdą, należy je przepikować. Rośliny przerywamy. Jeśli sialiśmy nasiona rzędowo, to zostawiamy jedną roślinę co 15 cm. Przy siewie gniazdowym zostawiamy po dwie rośliny co 30-40 cm. W miarę wzrostu ogórków należy równomiernie rozkładać ich pędy, tak aby miały równy dostęp do światła wówczas szybciej będą owocować i dojrzewać.
Ogórki należy obficie podlewać. Dojrzałe można zbierać od połowy lipca do września.
Można przedłużyć okres zbiorów ogórków, wysiewając nasiona w czerwcu na zbiór wrześniowy. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 8 lat, jednak najlepsze do siewu będą nasiona 2 lub 3-letnie.
Uprawa współrzędna – dobre towarzystwo dla ogórków to: cebula, kalarepa, groszek, sałata, seler, groch, por.